Zpracovatelé se vrací k udržitelnému růstu

Výrobní sektor české ekonomiky se udržuje v dobré kondici, a to navzdory červencovému meziměsíčnímu snížení předstihového ukazatele Index nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu. Zprávu dnes zveřejnila společnost IHS Markit.

Indikátor zdraví v průmyslu neboli Index nákupních manažerů v červenci klesl pod úroveň předchozího měsíce. Zpracovatelé si podle PMI meziměsíčně polepšili naposledy v únoru letošního roku. Od března index klesal nebo stagnoval. Červencové ochlazení ani vývoj v předcházejících čtyřech měsících však nakonec nevyznívá zle, neboť hodnota PMI se stále drží nad prahem 50 bodů, což znamená, že ekonomika výrobního sektoru se zlepšuje.

Optimismus zpracovatelů pramení zvláště z plných objednávkových knih a mohutného seznamu zákazníků. Expanze ve výrobě je stále robustní, nicméně v porovnání s předchozími měsíci je tempo růstu produkce mírnější. Potřeba pokrýt výrobu v českých továrnách udržuje personální oddělení, úřady práce a pracovní portály v neustálé aktivitě. Navzdory nepřetržitému růstu zaměstnanosti v českém zpracovatelském průmyslu od května 2013 nabízí zpracovatelé stále více a více volných pracovních míst. V červnu jich Úřad práce ČR evidoval více než 40 tisíc.

Ceny jsou pod ostrým tlakem na vstupu i na výstupu. V obou případech však tempo jejich růstu zpomaluje. Ceny na vstupu vzrostly zvláště z titulu dražších surovin. Do výstupních cen se kromě vyšších pořizovacích nákladů promítla také silnější poptávka po zpracovatelské produkci.  

Meziměsíčně sice PMI oslabil, meziroční srovnání však ukazuje, že zpracovatelský průmysl jede na plné obrátky, což se pravděpodobně promítne ve výsledcích samotné průmyslové produkce a následně v ekonomickém růstu. Pro druhé čtvrtletí očekáváme, že meziroční tempo růstu HDP bude obdobné, jako jsme viděli v prvních třech měsících roku 2017, tedy okolo 3 %.

EXPRESS ZPRÁVY
18. 07. 2018
Dolar od včerejška posílil z EUR/USD 1,174 na EUR/USD 1,161, po velice optimistickém vystoupení šéfa Fedu, J. Powella v americkém Senátu. Ten dnes ve svém vystoupení pokračuje. Očekává se, že vyjasní svůj včera nejvíce okomentovaný výrok, podle kterého Fed úrokové sazby bude navyšovat, „prozatím“. Podle některých tím nešťastně popřel oficiální komunikaci centrální banky a naznačil tak dřívější ukončení růstu úrokových sazeb. Dnes by se senátoři měli šéfa Fedu zeptat na jeho názor na riziko převrácení výnosové křivky. Šéfka kansaské pobočky Fedu a zástupkyně jestřábího křídla měnověpolitické rady, E. George, ale dnes řekla, že se není třeba obávat převrácení výnosové křivky a podobný názor bude zřejmě mít i J. Powell.
Autor: Jakub Červenka, analytik Raiffeisenbank
09. 07. 2018

Brusel zvažuje vyjednání dohody mezi hlavními světovými exportéry automobilu o zrušení všech dovozních cel s cílem vyhnout se obchodnímu konfliktu s USA. Dohoda by měla vzniknout ještě před setkáním předsedy evropské komise J. Junkera a amerického prezidenta D. Trumpu, které by mělo proběhnout ještě tento měsíc. Dohoda by se týkala USA, Jižní Koreji a Japonska. To by mohlo přispět k uklidnění situace na trzích a snížení rizikové averze. Ještě před tím ale proběhne jednání lídrů členských zemí NATO, kde se očekává tvrdý spor D. Trumpa s ostatními představiteli kvůli neplnění závazku platit 2 % HDP na obranu, což je i případ České republiky.

Autor: František Táborský, analytik Raiffeisenbank

17. 06. 2018

Tento týden byl z pohledu měnové politiky prozatím nejdůležitějším v tomto roce. Americký Fed zvýšil opět své úrokové sazby a vyslal jasný jestřábí signál, že bude pokračovat i v následujících letech. ECB oznámila postupný konec kvantitativního uvolňování a definitivně tak ukončila éru ultra uvolněné měnové politiky. Naopak japonská centrální banka pokračuje v pumpování peněz do ekonomiky a dokonce snížila svojí inflační prognózu. S překvapením přišla i čínská centrální banka, která nezvýšila své úrokové sazby a nenásledovala tak rozhodnutí Fedu. Čínská ekonomika podle posledních čísel ztrácí svůj výkon. Zpomalila průmyslová výroba, maloobchodní tržby i investice. K tomu se přidávají obavy z obchodních válek s USA, které mohou čínskou ekonomiku hodně bolet.

Autor: František Táborský, analytik Raiffeisenbank

07. 06. 2018

Euro vůči dolaru za včerejší den posílilo na EUR/USD 1,177. Stojí za tím výroky hlavního ekonoma ECB P. Praeta, podle kterého utažený trh práce a stále slušné výsledky PMI zřetelně tlačí inflaci na svůj cíl. Nejdůležitější informací, která v jeho dnešním projevu zazněla, je to, že výkonná rada ECB příští týden zhodnotí výsledky programu kvantitativního uvolňování a naznačí, kdy přijde jeho ukončení. Podle jiného člena výkonné rady K. Knota by konec kvantitativního uvolňování měl přijít co nejdříve.

Autor: Jakub Červenka, analytik Raiffeisenbank