Zpracovatelé se vrací k udržitelnému růstu

Výrobní sektor české ekonomiky se udržuje v dobré kondici, a to navzdory červencovému meziměsíčnímu snížení předstihového ukazatele Index nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu. Zprávu dnes zveřejnila společnost IHS Markit.

Indikátor zdraví v průmyslu neboli Index nákupních manažerů v červenci klesl pod úroveň předchozího měsíce. Zpracovatelé si podle PMI meziměsíčně polepšili naposledy v únoru letošního roku. Od března index klesal nebo stagnoval. Červencové ochlazení ani vývoj v předcházejících čtyřech měsících však nakonec nevyznívá zle, neboť hodnota PMI se stále drží nad prahem 50 bodů, což znamená, že ekonomika výrobního sektoru se zlepšuje.

Optimismus zpracovatelů pramení zvláště z plných objednávkových knih a mohutného seznamu zákazníků. Expanze ve výrobě je stále robustní, nicméně v porovnání s předchozími měsíci je tempo růstu produkce mírnější. Potřeba pokrýt výrobu v českých továrnách udržuje personální oddělení, úřady práce a pracovní portály v neustálé aktivitě. Navzdory nepřetržitému růstu zaměstnanosti v českém zpracovatelském průmyslu od května 2013 nabízí zpracovatelé stále více a více volných pracovních míst. V červnu jich Úřad práce ČR evidoval více než 40 tisíc.

Ceny jsou pod ostrým tlakem na vstupu i na výstupu. V obou případech však tempo jejich růstu zpomaluje. Ceny na vstupu vzrostly zvláště z titulu dražších surovin. Do výstupních cen se kromě vyšších pořizovacích nákladů promítla také silnější poptávka po zpracovatelské produkci.  

Meziměsíčně sice PMI oslabil, meziroční srovnání však ukazuje, že zpracovatelský průmysl jede na plné obrátky, což se pravděpodobně promítne ve výsledcích samotné průmyslové produkce a následně v ekonomickém růstu. Pro druhé čtvrtletí očekáváme, že meziroční tempo růstu HDP bude obdobné, jako jsme viděli v prvních třech měsících roku 2017, tedy okolo 3 %.

EXPRESS ZPRÁVY
17. 08. 2017

Dnes byla zveřejněna statistika vývoje cenové hladiny a obchodní bilance v eurozóně. Bylo potvrzeno meziroční tempo růstu míry spotřebitelské inflace 1,3 %. Meziměsíčně pokleslo CPI o 0,5 %. Jádrová meziroční inflace vzrostla o 1,2 %. Tento vývoj je plně v souladu s očekáváním trhu. V červnu obchodní bilance vykázala přebytek 26,6 mld. eur.

Autor: František Táborský, analytik Raiffeisenbank

17. 08. 2017

Dnes byl zveřejněn záznam z jednání bankovní rady ECB ze dne 20. července, kde se rozhodla ponechat svou dosavadní měnovou politiku beze změny a pokračovat v nákupech cenných papírů v objemu 60 mld. eur měsíčně do konce roku 2017. Ze záznamu vyplívá, že se bankovní rada obává příliš silného kurzu eura. V reakci na to euro mírně oslabilo až pod 1,17. Zatímco ve včerejších večerních hodinách posílilo přes hranici 1,178 z důvodu holubičího vyznění zápisu z jednání americké centrální banky. Aktuálně se pohybuje na úrovni EUR/USD 1,169.

Autor: František Táborský, analytik Raiffeisenbank

16. 08. 2017

V USA bude dnes zveřejněna mezitýdenní změna zásob ropy. Medián odhadů trhu ukazuje pokles o 3 382 tis. barelů, ale včerejší večerní odhad prováděný American Petroleum Institute naznačuje až trojnásobně větší pokles. Větší úbytek zásob by mohl podpořit rostoucí cenu ropy, která dnes pokračuje v umazávání ztrát ze včerejšího třítýdenního minima. V současnosti se barel ropy Brent obchoduje na úrovni 51,00 amerických dolarů.

 

Autor: František Táborský, analytik Raiffeisenbank

16. 08. 2017

Podle prvního odhadu ČSÚ vzrostla česká ekonomika v druhém čtvrtletí o překvapivých 2,3 % mezičtvrtletně, což je o osm desetin procenta více než v předchozím období. Meziroční tempo růstu zrychlilo na 4,5 % z předchozího tempa 3,0 % v prvním čtvrtletí tohoto roku. Výsledek překonal všechny odhady. Medián trhu ukazoval na tempa růstu 0,8 % č/č a 3,0 % r/r, naše odhady byly o desetinu optimističtější. V rámci Evropské unie je ČR v mezičtvrtletním vyjádření tempa růstu nejrychleji rostoucí zemí (z doposud zveřejněných). V meziročním pojetí je na třetím místě po Rumunsku (5,7 %) a Lotyšsku (4,8 %). V eurozóně druhý odhad HDP za druhé čtvrtletí mezičtvrtletně zůstal při tempu růstu 0,6 %, odhad meziročního tempa růstu se zlepšil o jednu desetinu procenta na 2,2 %.

František Táborský, analytik Raiffeisenbank