Za tři čtvrtletí roku 2017 vykázala Raiffeisenbank zisk ve výši téměř 2,5 miliardy korun

„Čistý zisk Raiffeisenbank za devět měsíců letošního roku dosáhl výše 2,48 miliardy korun, což v meziročním srovnání představuje dvacetiprocentní nárůst,“ říká Igor Vida, generální ředitel a předseda představenstva Raiffeisenbank, a dodává: „K růstu zisku přispěly jak naše prodejní úspěchy, tak i důsledná nákladová disciplína a velmi dobrá kvalita úvěrového portfolia banky.“

 

„Za největší úspěch letošního roku jednoznačně považuji nasazení nového internetového bankovnictví, které jsme veřejnosti poprvé představili v červnu. Jde o jeden z nejsložitějších projektů posledních let, jehož prostřednictvím klientům přinášíme vysokou přidanou hodnotu. Služby, které dnes v internetovém bankovnictví poskytujeme, jsme vytvářeli podle uživatelských preferencí a návyků. Nová platforma je modernější, přehlednější a snáze
a intuitivněji se ovládá,“ doplňuje Igor Vida.

 

 

BLIŽŠÍ INFORMACE K HOSPODÁŘSKÝM VÝSLEDKŮM ZA TŘI ČTVRLETÍ ROKU 2017

 

ČISTÝ ZISK A VÝNOSY 

Čistý zisk banky za tři čtvrtletí roku 2017 dosáhl výše 2,48 miliardy Kč, což představuje meziroční nárůst o 20,5 %. Celkové provozní výnosy banky zůstaly z pohledu meziročního srovnání na stejné úrovni. Jde o jednoznačně pozitivní trend vzhledem k tomu, že v loňském roce výnosy jednorázově navyšoval příjem z prodeje činností souvisejících s akceptací platebních karet (tzv. acquiring) a rovněž výnos z prodeje akcií společnosti Visa Europe.

 

Čisté úrokové výnosy banky dosáhly výše 4,56 miliardy Kč, což v porovnání se stejným obdobím loňského roku představuje pokles o 2,56 %. Čisté příjmy z poplatků meziročně vzrostly o 6,67 % na 1,36 miliardy Kč, a to také v důsledku jednorázových výnosů
v korporátním segmentu.

 

Čistý zisk z operací na finančních trzích meziročně vzrostl o 12,68 % na 1,87 miliardy Kč,
a to primárně díky lepšímu výsledku obchodování banky na vlastní účet podpořenému jednorázovým výnosem z prodeje státních dluhopisů.

 

VKLADY A ÚVĚRY 

Celková aktiva banky dosáhla výše 355,8 miliardy Kč a meziročně tak vzrostla o 15,8 %. Objem poskytnutých úvěrů klientům se meziročně zvýšil o 6 % na 222 miliard Kč.
K růstu přitom došlo ve financování domácností (hypotéky a spotřebitelské úvěry) i firem. Objem přijatých vkladů od klientů se meziročně zvýšil o 16,4 % na 251 miliard Kč.

 

 

NÁKLADY 

Jednou z priorit Raiffeisenbank je důsledné dodržování nákladové disciplíny. Provozní náklady se tak i navzdory vyššímu povinnému příspěvku banky do Fondu pro řešení krize podařilo meziročně snížit o 0,6 % na 4,4 miliardy Kč.

 

ŘÍZENÍ RIZIK 

Raiffeisenbank si i nadále udržuje velmi dobrou kvalitu svého úvěrového portfolia. Ztráty
ze znehodnocení úvěrů a jiných pohledávek za tři čtvrtletí roku 2017 jsou v meziročním srovnání nižší o 61,3 % a dosahují výše 311 milionů Kč. Tento meziroční pokles je částečně ovlivněn v loňském roce vytvořenou jednorázovou opravnou položkou související s jedním korporátním klientem banky.

 

KAPITÁL 

Kapitálová přiměřenost banky k 30. září 2017 dosáhla výše 17,43 % oproti 16,73 %
ke konci třetího čtvrtletí minulého roku. V dubnu 2017 rozhodla valná hromada banky
o rozdělení zisku za rok 2016 ve výši 2,6 miliardy Kč, kdy částka 1,56 miliardy Kč byla použita na výplatu akcionářů a částka 1,04 miliardy Kč byla převedena do nerozděleného zisku. Navýšení nerozděleného zisku mělo pozitivní dopad na kapitálovou přiměřenost banky.

 

VÝZNAMNÉ UDÁLOSTI TŘETÍHO ČTVRTLETÍ ROKU 2017

 

 

 

 

 

 

 

Základní informace o Raiffeisenbank a.s.

Raiffeisenbank poskytuje od roku 1993 v České republice široké spektrum bankovních služeb soukromé i firemní klientele. Banka obsluhuje klienty v síti 130 poboček a klientských center, poskytuje rovněž služby specializovaných hypotečních center, osobních, firemních
a podnikatelských poradců. Podle celkových aktiv je Raiffeisenbank pátou největší bankou na českém trhu, která dává práci třem tisícovkám zaměstnanců. Majoritním akcionářem banky je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International AG (RBI).

EXPRESS ZPRÁVY
16. 04. 2018

Finanční trhy se zatím nezdají být výrazně znepokojeni nenadálým geopolitickým napětím, naopak na mnohých trzích se obchoduje jako by se nechumelilo. Brent v pátek vystoupal na téměř 73 dolarů, ale poté mírně oslabil na 71,77, když vyšlo najevo, že USA již nezvažuje další vojenskou akci v Sýrii. Rubl oslabil a jeho kurz vůči euru dosáhl skoro na EUR/RUB 78, ale během dneška posílil pod 77 rublů. Americké ministerstvo financí ještě dnes představí novou škálu protiruských sankcí, což by mohlo s rublem znovu výrazněji zahýbat. Záleží na intenzitě nových opatření.

Autor: Jakub Červenka, analytik Raiffeisenbank

09. 04. 2018

Bilance tuzemského zahraničního obchodu v únoru dosáhla kladného salda 18,0 mld. Kč. Oproti únoru minulého roku je tak saldo zahraničního obchodu nižší o 2,9 mld. Kč. Za vyšším přebytkem ve srovnání s předchozím měsícem stál především růst vývozu elektroniky a v jeho důsledku vyšší přebytek obchodu s elektrickými zařízeními. Pomohla také levnější ropa a díky tomu i nižší deficit obchodu s černým zlatem. Naopak v souladu s poklesem růstu tempa růstu poptávky po autech a nižším tempem růstu výroby v tuzemském automobilovém průmyslu klesl i přebytek zahraničního obchodu s motorovými vozidly. Za letošní rok by přebytek obchodní bilance podle našeho odhadu měl dosáhnout přibližně 100 mld. Kč.

Autor: František Táborský, analytik Raiffeisenbank

03. 04. 2018

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 0,75 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 1,50 %.
ZDROJ: ČNB

25. 03. 2018

Obchodní válka mezi Čínou a USA dále eskaluje. Poté, co americká administrativa zavedla dovozní cla na čínské zboží v hodnotě 50 mld. dolarů s příslibem dalších opatření, Čína zareagovala obdobným opatřením vztahujícím se na 3 mld. dolarů amerického importu. Bílý dům teprve dává dohromady seznam produktů, na které se opatření budou vztahovat.  Mělo by se přitom jednat až o 1 300 produktových kategorií. Cílem zavedení těchto opatření by mělo být donutit Čínu změnit své praktiky v zahraničním obchodě a zároveň pomoci americkému průmyslu.


Autor: František Táborský, analytik Raiffeisenbank