Za tři čtvrtletí roku 2017 vykázala Raiffeisenbank zisk ve výši téměř 2,5 miliardy korun

„Čistý zisk Raiffeisenbank za devět měsíců letošního roku dosáhl výše 2,48 miliardy korun, což v meziročním srovnání představuje dvacetiprocentní nárůst,“ říká Igor Vida, generální ředitel a předseda představenstva Raiffeisenbank, a dodává: „K růstu zisku přispěly jak naše prodejní úspěchy, tak i důsledná nákladová disciplína a velmi dobrá kvalita úvěrového portfolia banky.“

 

„Za největší úspěch letošního roku jednoznačně považuji nasazení nového internetového bankovnictví, které jsme veřejnosti poprvé představili v červnu. Jde o jeden z nejsložitějších projektů posledních let, jehož prostřednictvím klientům přinášíme vysokou přidanou hodnotu. Služby, které dnes v internetovém bankovnictví poskytujeme, jsme vytvářeli podle uživatelských preferencí a návyků. Nová platforma je modernější, přehlednější a snáze
a intuitivněji se ovládá,“ doplňuje Igor Vida.

 

 

BLIŽŠÍ INFORMACE K HOSPODÁŘSKÝM VÝSLEDKŮM ZA TŘI ČTVRLETÍ ROKU 2017

 

ČISTÝ ZISK A VÝNOSY 

Čistý zisk banky za tři čtvrtletí roku 2017 dosáhl výše 2,48 miliardy Kč, což představuje meziroční nárůst o 20,5 %. Celkové provozní výnosy banky zůstaly z pohledu meziročního srovnání na stejné úrovni. Jde o jednoznačně pozitivní trend vzhledem k tomu, že v loňském roce výnosy jednorázově navyšoval příjem z prodeje činností souvisejících s akceptací platebních karet (tzv. acquiring) a rovněž výnos z prodeje akcií společnosti Visa Europe.

 

Čisté úrokové výnosy banky dosáhly výše 4,56 miliardy Kč, což v porovnání se stejným obdobím loňského roku představuje pokles o 2,56 %. Čisté příjmy z poplatků meziročně vzrostly o 6,67 % na 1,36 miliardy Kč, a to také v důsledku jednorázových výnosů
v korporátním segmentu.

 

Čistý zisk z operací na finančních trzích meziročně vzrostl o 12,68 % na 1,87 miliardy Kč,
a to primárně díky lepšímu výsledku obchodování banky na vlastní účet podpořenému jednorázovým výnosem z prodeje státních dluhopisů.

 

VKLADY A ÚVĚRY 

Celková aktiva banky dosáhla výše 355,8 miliardy Kč a meziročně tak vzrostla o 15,8 %. Objem poskytnutých úvěrů klientům se meziročně zvýšil o 6 % na 222 miliard Kč.
K růstu přitom došlo ve financování domácností (hypotéky a spotřebitelské úvěry) i firem. Objem přijatých vkladů od klientů se meziročně zvýšil o 16,4 % na 251 miliard Kč.

 

 

NÁKLADY 

Jednou z priorit Raiffeisenbank je důsledné dodržování nákladové disciplíny. Provozní náklady se tak i navzdory vyššímu povinnému příspěvku banky do Fondu pro řešení krize podařilo meziročně snížit o 0,6 % na 4,4 miliardy Kč.

 

ŘÍZENÍ RIZIK 

Raiffeisenbank si i nadále udržuje velmi dobrou kvalitu svého úvěrového portfolia. Ztráty
ze znehodnocení úvěrů a jiných pohledávek za tři čtvrtletí roku 2017 jsou v meziročním srovnání nižší o 61,3 % a dosahují výše 311 milionů Kč. Tento meziroční pokles je částečně ovlivněn v loňském roce vytvořenou jednorázovou opravnou položkou související s jedním korporátním klientem banky.

 

KAPITÁL 

Kapitálová přiměřenost banky k 30. září 2017 dosáhla výše 17,43 % oproti 16,73 %
ke konci třetího čtvrtletí minulého roku. V dubnu 2017 rozhodla valná hromada banky
o rozdělení zisku za rok 2016 ve výši 2,6 miliardy Kč, kdy částka 1,56 miliardy Kč byla použita na výplatu akcionářů a částka 1,04 miliardy Kč byla převedena do nerozděleného zisku. Navýšení nerozděleného zisku mělo pozitivní dopad na kapitálovou přiměřenost banky.

 

VÝZNAMNÉ UDÁLOSTI TŘETÍHO ČTVRTLETÍ ROKU 2017

 

 

 

 

 

 

 

Základní informace o Raiffeisenbank a.s.

Raiffeisenbank poskytuje od roku 1993 v České republice široké spektrum bankovních služeb soukromé i firemní klientele. Banka obsluhuje klienty v síti 130 poboček a klientských center, poskytuje rovněž služby specializovaných hypotečních center, osobních, firemních
a podnikatelských poradců. Podle celkových aktiv je Raiffeisenbank pátou největší bankou na českém trhu, která dává práci třem tisícovkám zaměstnanců. Majoritním akcionářem banky je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International AG (RBI).

EXPRESS ZPRÁVY
18. 07. 2018
Dolar od včerejška posílil z EUR/USD 1,174 na EUR/USD 1,161, po velice optimistickém vystoupení šéfa Fedu, J. Powella v americkém Senátu. Ten dnes ve svém vystoupení pokračuje. Očekává se, že vyjasní svůj včera nejvíce okomentovaný výrok, podle kterého Fed úrokové sazby bude navyšovat, „prozatím“. Podle některých tím nešťastně popřel oficiální komunikaci centrální banky a naznačil tak dřívější ukončení růstu úrokových sazeb. Dnes by se senátoři měli šéfa Fedu zeptat na jeho názor na riziko převrácení výnosové křivky. Šéfka kansaské pobočky Fedu a zástupkyně jestřábího křídla měnověpolitické rady, E. George, ale dnes řekla, že se není třeba obávat převrácení výnosové křivky a podobný názor bude zřejmě mít i J. Powell.
Autor: Jakub Červenka, analytik Raiffeisenbank
09. 07. 2018

Brusel zvažuje vyjednání dohody mezi hlavními světovými exportéry automobilu o zrušení všech dovozních cel s cílem vyhnout se obchodnímu konfliktu s USA. Dohoda by měla vzniknout ještě před setkáním předsedy evropské komise J. Junkera a amerického prezidenta D. Trumpu, které by mělo proběhnout ještě tento měsíc. Dohoda by se týkala USA, Jižní Koreji a Japonska. To by mohlo přispět k uklidnění situace na trzích a snížení rizikové averze. Ještě před tím ale proběhne jednání lídrů členských zemí NATO, kde se očekává tvrdý spor D. Trumpa s ostatními představiteli kvůli neplnění závazku platit 2 % HDP na obranu, což je i případ České republiky.

Autor: František Táborský, analytik Raiffeisenbank

17. 06. 2018

Tento týden byl z pohledu měnové politiky prozatím nejdůležitějším v tomto roce. Americký Fed zvýšil opět své úrokové sazby a vyslal jasný jestřábí signál, že bude pokračovat i v následujících letech. ECB oznámila postupný konec kvantitativního uvolňování a definitivně tak ukončila éru ultra uvolněné měnové politiky. Naopak japonská centrální banka pokračuje v pumpování peněz do ekonomiky a dokonce snížila svojí inflační prognózu. S překvapením přišla i čínská centrální banka, která nezvýšila své úrokové sazby a nenásledovala tak rozhodnutí Fedu. Čínská ekonomika podle posledních čísel ztrácí svůj výkon. Zpomalila průmyslová výroba, maloobchodní tržby i investice. K tomu se přidávají obavy z obchodních válek s USA, které mohou čínskou ekonomiku hodně bolet.

Autor: František Táborský, analytik Raiffeisenbank

07. 06. 2018

Euro vůči dolaru za včerejší den posílilo na EUR/USD 1,177. Stojí za tím výroky hlavního ekonoma ECB P. Praeta, podle kterého utažený trh práce a stále slušné výsledky PMI zřetelně tlačí inflaci na svůj cíl. Nejdůležitější informací, která v jeho dnešním projevu zazněla, je to, že výkonná rada ECB příští týden zhodnotí výsledky programu kvantitativního uvolňování a naznačí, kdy přijde jeho ukončení. Podle jiného člena výkonné rady K. Knota by konec kvantitativního uvolňování měl přijít co nejdříve.

Autor: Jakub Červenka, analytik Raiffeisenbank