Optimismus průmyslníků je oprávněný

Průmyslníci byli v červenci nadšenější než v červnu. Příliv dobré nálady v klíčovém sektoru české ekonomiky posiluje pozitivní očekávání pro hospodářský vývoj i ve druhé polovině letošního roku. Současný vývoj spotřebitelských cen má na rozpoložení spotřebitelů nezanedbatelný vliv. Nálada spotřebitelů meziměsíčně ochladla, oproti loňskému roku má však stále „navrch“. Výsledky pravidelného konjunkturálního průzkumu za měsíc červenec dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Vyšší účtované ceny jsou v posledních měsících viditelné téměř všude. Ani další vývoj cen, který nás letos čeká, pravděpodobně příliš nepotěší. Spotřebitelé si zdražování uvědomují takřka na každém kroku - při návštěvě obchodu s potravinami, úhradě složenek za bydlení nebo obměně šatníku. Navzdory tomuto vnímání se však jejich obavy z dalšího zdražování meziměsíčně nezměnily. Důvěra mezi spotřebiteli meziměsíčně klesá nebo stagnuje již čtvrtý měsíc v pořadí. Červencové zhoršení nálady však mělo spíše kosmetickou podobu. Náladu spotřebitelů by naopak mohl v následujících měsících zvýšit současný vývoj české koruny vůči dolaru a společné evropské měně. Díky tomuto postupnému posilování koruny vůči nim mají Češi více možností, jak si zpříjemnit svůj pobyt v zahraničí.

Ukázněný vývoj české koruny ve vztahu k euru od ukončení kurzového závazku dosud těšil také průmyslníky. Postupné posilování české měny, nikoli skokově, ale krok po kroku, buduje optimistický výhled pro české průmyslníky vyvážející svou produkci do zahraničí. Ačkoli si zahraniční poptávka mezi průmyslníky vysloužila mírně horší hodnocení než v červnu, plnění objednávkových knih zahraničními zakázkami a jejich následná realizace jsou stále jedním z klíčových faktorů růstu českého průmyslu. Pro zajištění provozu je však nezbytné zajištění personálních kapacit. Lze očekávat, že řešení otázky obsazení volných pracovních míst, a to nejen v průmyslu, bude jednou z hlavních priorit personálních oddělení i po zbytek roku. Nálada v českém průmyslu se zlepšila již druhý měsíc v pořadí. Letos je v průmyslu, stejně jako ve stavebnictví, obchodě a službách, dobré nálady více než před rokem.

EXPRESS ZPRÁVY
18. 07. 2018
Dolar od včerejška posílil z EUR/USD 1,174 na EUR/USD 1,161, po velice optimistickém vystoupení šéfa Fedu, J. Powella v americkém Senátu. Ten dnes ve svém vystoupení pokračuje. Očekává se, že vyjasní svůj včera nejvíce okomentovaný výrok, podle kterého Fed úrokové sazby bude navyšovat, „prozatím“. Podle některých tím nešťastně popřel oficiální komunikaci centrální banky a naznačil tak dřívější ukončení růstu úrokových sazeb. Dnes by se senátoři měli šéfa Fedu zeptat na jeho názor na riziko převrácení výnosové křivky. Šéfka kansaské pobočky Fedu a zástupkyně jestřábího křídla měnověpolitické rady, E. George, ale dnes řekla, že se není třeba obávat převrácení výnosové křivky a podobný názor bude zřejmě mít i J. Powell.
Autor: Jakub Červenka, analytik Raiffeisenbank
09. 07. 2018

Brusel zvažuje vyjednání dohody mezi hlavními světovými exportéry automobilu o zrušení všech dovozních cel s cílem vyhnout se obchodnímu konfliktu s USA. Dohoda by měla vzniknout ještě před setkáním předsedy evropské komise J. Junkera a amerického prezidenta D. Trumpu, které by mělo proběhnout ještě tento měsíc. Dohoda by se týkala USA, Jižní Koreji a Japonska. To by mohlo přispět k uklidnění situace na trzích a snížení rizikové averze. Ještě před tím ale proběhne jednání lídrů členských zemí NATO, kde se očekává tvrdý spor D. Trumpa s ostatními představiteli kvůli neplnění závazku platit 2 % HDP na obranu, což je i případ České republiky.

Autor: František Táborský, analytik Raiffeisenbank

17. 06. 2018

Tento týden byl z pohledu měnové politiky prozatím nejdůležitějším v tomto roce. Americký Fed zvýšil opět své úrokové sazby a vyslal jasný jestřábí signál, že bude pokračovat i v následujících letech. ECB oznámila postupný konec kvantitativního uvolňování a definitivně tak ukončila éru ultra uvolněné měnové politiky. Naopak japonská centrální banka pokračuje v pumpování peněz do ekonomiky a dokonce snížila svojí inflační prognózu. S překvapením přišla i čínská centrální banka, která nezvýšila své úrokové sazby a nenásledovala tak rozhodnutí Fedu. Čínská ekonomika podle posledních čísel ztrácí svůj výkon. Zpomalila průmyslová výroba, maloobchodní tržby i investice. K tomu se přidávají obavy z obchodních válek s USA, které mohou čínskou ekonomiku hodně bolet.

Autor: František Táborský, analytik Raiffeisenbank

07. 06. 2018

Euro vůči dolaru za včerejší den posílilo na EUR/USD 1,177. Stojí za tím výroky hlavního ekonoma ECB P. Praeta, podle kterého utažený trh práce a stále slušné výsledky PMI zřetelně tlačí inflaci na svůj cíl. Nejdůležitější informací, která v jeho dnešním projevu zazněla, je to, že výkonná rada ECB příští týden zhodnotí výsledky programu kvantitativního uvolňování a naznačí, kdy přijde jeho ukončení. Podle jiného člena výkonné rady K. Knota by konec kvantitativního uvolňování měl přijít co nejdříve.

Autor: Jakub Červenka, analytik Raiffeisenbank