Optimismus průmyslníků je oprávněný

Průmyslníci byli v červenci nadšenější než v červnu. Příliv dobré nálady v klíčovém sektoru české ekonomiky posiluje pozitivní očekávání pro hospodářský vývoj i ve druhé polovině letošního roku. Současný vývoj spotřebitelských cen má na rozpoložení spotřebitelů nezanedbatelný vliv. Nálada spotřebitelů meziměsíčně ochladla, oproti loňskému roku má však stále „navrch“. Výsledky pravidelného konjunkturálního průzkumu za měsíc červenec dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Vyšší účtované ceny jsou v posledních měsících viditelné téměř všude. Ani další vývoj cen, který nás letos čeká, pravděpodobně příliš nepotěší. Spotřebitelé si zdražování uvědomují takřka na každém kroku - při návštěvě obchodu s potravinami, úhradě složenek za bydlení nebo obměně šatníku. Navzdory tomuto vnímání se však jejich obavy z dalšího zdražování meziměsíčně nezměnily. Důvěra mezi spotřebiteli meziměsíčně klesá nebo stagnuje již čtvrtý měsíc v pořadí. Červencové zhoršení nálady však mělo spíše kosmetickou podobu. Náladu spotřebitelů by naopak mohl v následujících měsících zvýšit současný vývoj české koruny vůči dolaru a společné evropské měně. Díky tomuto postupnému posilování koruny vůči nim mají Češi více možností, jak si zpříjemnit svůj pobyt v zahraničí.

Ukázněný vývoj české koruny ve vztahu k euru od ukončení kurzového závazku dosud těšil také průmyslníky. Postupné posilování české měny, nikoli skokově, ale krok po kroku, buduje optimistický výhled pro české průmyslníky vyvážející svou produkci do zahraničí. Ačkoli si zahraniční poptávka mezi průmyslníky vysloužila mírně horší hodnocení než v červnu, plnění objednávkových knih zahraničními zakázkami a jejich následná realizace jsou stále jedním z klíčových faktorů růstu českého průmyslu. Pro zajištění provozu je však nezbytné zajištění personálních kapacit. Lze očekávat, že řešení otázky obsazení volných pracovních míst, a to nejen v průmyslu, bude jednou z hlavních priorit personálních oddělení i po zbytek roku. Nálada v českém průmyslu se zlepšila již druhý měsíc v pořadí. Letos je v průmyslu, stejně jako ve stavebnictví, obchodě a službách, dobré nálady více než před rokem.

EXPRESS ZPRÁVY
17. 08. 2017

Dnes byla zveřejněna statistika vývoje cenové hladiny a obchodní bilance v eurozóně. Bylo potvrzeno meziroční tempo růstu míry spotřebitelské inflace 1,3 %. Meziměsíčně pokleslo CPI o 0,5 %. Jádrová meziroční inflace vzrostla o 1,2 %. Tento vývoj je plně v souladu s očekáváním trhu. V červnu obchodní bilance vykázala přebytek 26,6 mld. eur.

Autor: František Táborský, analytik Raiffeisenbank

17. 08. 2017

Dnes byl zveřejněn záznam z jednání bankovní rady ECB ze dne 20. července, kde se rozhodla ponechat svou dosavadní měnovou politiku beze změny a pokračovat v nákupech cenných papírů v objemu 60 mld. eur měsíčně do konce roku 2017. Ze záznamu vyplívá, že se bankovní rada obává příliš silného kurzu eura. V reakci na to euro mírně oslabilo až pod 1,17. Zatímco ve včerejších večerních hodinách posílilo přes hranici 1,178 z důvodu holubičího vyznění zápisu z jednání americké centrální banky. Aktuálně se pohybuje na úrovni EUR/USD 1,169.

Autor: František Táborský, analytik Raiffeisenbank

16. 08. 2017

V USA bude dnes zveřejněna mezitýdenní změna zásob ropy. Medián odhadů trhu ukazuje pokles o 3 382 tis. barelů, ale včerejší večerní odhad prováděný American Petroleum Institute naznačuje až trojnásobně větší pokles. Větší úbytek zásob by mohl podpořit rostoucí cenu ropy, která dnes pokračuje v umazávání ztrát ze včerejšího třítýdenního minima. V současnosti se barel ropy Brent obchoduje na úrovni 51,00 amerických dolarů.

 

Autor: František Táborský, analytik Raiffeisenbank

16. 08. 2017

Podle prvního odhadu ČSÚ vzrostla česká ekonomika v druhém čtvrtletí o překvapivých 2,3 % mezičtvrtletně, což je o osm desetin procenta více než v předchozím období. Meziroční tempo růstu zrychlilo na 4,5 % z předchozího tempa 3,0 % v prvním čtvrtletí tohoto roku. Výsledek překonal všechny odhady. Medián trhu ukazoval na tempa růstu 0,8 % č/č a 3,0 % r/r, naše odhady byly o desetinu optimističtější. V rámci Evropské unie je ČR v mezičtvrtletním vyjádření tempa růstu nejrychleji rostoucí zemí (z doposud zveřejněných). V meziročním pojetí je na třetím místě po Rumunsku (5,7 %) a Lotyšsku (4,8 %). V eurozóně druhý odhad HDP za druhé čtvrtletí mezičtvrtletně zůstal při tempu růstu 0,6 %, odhad meziročního tempa růstu se zlepšil o jednu desetinu procenta na 2,2 %.

František Táborský, analytik Raiffeisenbank