Optimismus průmyslníků je oprávněný

Průmyslníci byli v červenci nadšenější než v červnu. Příliv dobré nálady v klíčovém sektoru české ekonomiky posiluje pozitivní očekávání pro hospodářský vývoj i ve druhé polovině letošního roku. Současný vývoj spotřebitelských cen má na rozpoložení spotřebitelů nezanedbatelný vliv. Nálada spotřebitelů meziměsíčně ochladla, oproti loňskému roku má však stále „navrch“. Výsledky pravidelného konjunkturálního průzkumu za měsíc červenec dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Vyšší účtované ceny jsou v posledních měsících viditelné téměř všude. Ani další vývoj cen, který nás letos čeká, pravděpodobně příliš nepotěší. Spotřebitelé si zdražování uvědomují takřka na každém kroku - při návštěvě obchodu s potravinami, úhradě složenek za bydlení nebo obměně šatníku. Navzdory tomuto vnímání se však jejich obavy z dalšího zdražování meziměsíčně nezměnily. Důvěra mezi spotřebiteli meziměsíčně klesá nebo stagnuje již čtvrtý měsíc v pořadí. Červencové zhoršení nálady však mělo spíše kosmetickou podobu. Náladu spotřebitelů by naopak mohl v následujících měsících zvýšit současný vývoj české koruny vůči dolaru a společné evropské měně. Díky tomuto postupnému posilování koruny vůči nim mají Češi více možností, jak si zpříjemnit svůj pobyt v zahraničí.

Ukázněný vývoj české koruny ve vztahu k euru od ukončení kurzového závazku dosud těšil také průmyslníky. Postupné posilování české měny, nikoli skokově, ale krok po kroku, buduje optimistický výhled pro české průmyslníky vyvážející svou produkci do zahraničí. Ačkoli si zahraniční poptávka mezi průmyslníky vysloužila mírně horší hodnocení než v červnu, plnění objednávkových knih zahraničními zakázkami a jejich následná realizace jsou stále jedním z klíčových faktorů růstu českého průmyslu. Pro zajištění provozu je však nezbytné zajištění personálních kapacit. Lze očekávat, že řešení otázky obsazení volných pracovních míst, a to nejen v průmyslu, bude jednou z hlavních priorit personálních oddělení i po zbytek roku. Nálada v českém průmyslu se zlepšila již druhý měsíc v pořadí. Letos je v průmyslu, stejně jako ve stavebnictví, obchodě a službách, dobré nálady více než před rokem.

EXPRESS ZPRÁVY
20. 10. 2017

Španělské drama dnes vyeskalovalo v rozhodnutí premiéra M. Rajoye použít článek 155 španělské ústavy a pozastavit Katalánsku autonomní status a zastavit tak tamní snahy o odtrhnutí od zbytku země. Španělské akcie a dluhopisy reagovaly na tuto událost poklesem. Tento nástroj zakotvený v ústavě nebyl doposud nikdy použit. Premiér tak reagoval na dnešní slova katalánského prezidenta, který pohrozil právoplatným vyhlášením nezávislosti na Španělsku v případě, že Madrid nebude ochoten vyjednávat.


Autor: František Táborský, analytik Raiffeisenbank

20. 10. 2017

Dnes proběhne schůzka amerického prezidenta D. Trumpa se současnou šéfkou Fedu J. Yellen ohledně obsazení postu po skončení jejího mandátu. Ten končí v únoru následujícího roku. Současná šéfka centrální banky může být zvolena prezidentem i pro druhý mandát, ale podle posledních vyjádření, v užším výběru kandidátu je celkem pět osobností. Tato schůzka je pravděpodobně poslední před finálním rozhodnutím prezidenta, které následně musí být schváleno senátem. Dalšími možnými kandidáty jsou ekonom J. Taylor, současný člen bankovní rady J. Powell, šéf ekonomických poradců prezidenta G. Cohn a bývalý člen bankovní rady K. Warsh. Podle mluvčí prezidenta rozhodnutí padne v nejbližších dnech, což by pravděpodobně mělo být do začátku listopadu, kdy prezident odjíždí do Asie.


Autor: František Táborský, analytik Raiffeisenbank

20. 10. 2017

Společnost Broker Trust otevřela novou pobočku v Brně, a rozšiřuje tak svou působnost na Moravě. Prostory v administrativní budově Šumavská Tower budou sloužit pro pořádání seminářů a vzdělávacích akcí pro finanční poradce a zprostředkovatele či jako zázemí pro smluvní partnery, kteří zatím vlastní kancelář v Brně nemají.

„Broker Trust roste v obratu i v počtu servisovaných smluvních partnerů. Otevření pobočky v Brně je logický krok v naší snaze být blíž kolegům v regionech. Zaměřujeme se na to, abychom poradcům poskytli nejlepší možné podmínky pro rozvoj jejich podnikání v podobě bezchybné administrace, analytické podpory a kvalitního systému vzdělávání, ve kterém je osobní kontakt stále nenahraditelný,“ říká Michal Knapp, generální ředitel společnosti.

V nové pobočce se budou stejně jako v pražské centrále pravidelně konat vzdělávací akce. Aktuálně jsou vypsány například semináře zaměřené na investice.

Prostory pomohou také začínajícím finančním poradcům s rozjezdem jejich vlastního podnikání. Mohou využít zázemí nové pobočky jako místa pro schůzky s potenciálními partnery či klienty a zapojit se také do individuálních rozvojových programů. V budově působí také spolupracovník Broker Trustu, který je partnerům k dispozici pro případnou administrativní pomoc s rezervací kanceláří.  

Hrubý provizní obrat Broker Trustu v roce 2016 překonal miliardu korun. V letošním prvním pololetí se Broker Trust stal jedničkou na trhu hypotečních úvěrů, samostatní finanční poradci servisovaní společností zprostředkovali hypotéky za více než 11,6 miliardy korun. Meziročně jde o 43procentní nárůst (1H 2016 – 8,1 mld. Kč).

Zdroj: Broker Trust

 

16. 10. 2017

Guvernér centrální banky pro střední a východní Evropu pro rok 2017. Cenu mu udělil magazín GlobalMarkets, oficiální časopis výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Hodnotící komise vyzdvihla hladké ukončení kurzového závazku, včetně jeho důkladné přípravy a efektivní komunikace. Oceněna byla také politika ČNB v oblasti finanční stability.

Zdroj: ČNB