MONETA Money Bank sníží do roku 2020 svoji uhlíkovou stopu o 35 procent

U příležitosti blížícího se Dne Země oznamuje MONETA Money Bank závazek výrazně snížit svoji uhlíkovou stopu1. Banka plánuje, že do roku 2020 dosáhne poklesu emisí ekvivalentu oxidu uhličitého (CO2e) o 35 procent, a to díky zavedení pěti konkrétních opatření. Snižování uhlíkové stopy je součástí strategie udržitelného rozvoje MONETA Money Bank, která je s milionem klientů čtvrtou největší bankou v zemi.  

 

Úvodní analýza emisí ukázala, že jejich hlavními zdroji v MONETA Money Bank jsou spotřeba elektřiny, produkce tepla a spotřeba paliv u firemních vozidel (benzín a diesel). Aby banka snížila svoji uhlíkovou stopu, rozhodla se zavést pět klíčových opatření. Těmi jsou postupné zavedení zelené elektřiny na všech více než dvou stovkách poboček, nákup zelené elektřiny pro centrály v Praze a Ostravě, snižování počtu poboček vytápěných pevnými palivy, snížení celkového množství automobilů ze současných pěti set a nahrazení většiny vozidel s naftovým motorem elektromobily, kterých banka uvedla do běžného provozu již skoro dvacet z dosud objednaných 150 kusů.

 

Cítíme zodpovědnost za environmentální dopad našich aktivit, a proto hledáme možnosti inovativních řešení i v této oblasti. Rovněž podporujeme zodpovědný přístup k životnímu prostředí mezi našimi zaměstnanci, dodavateli a také klienty,“ řekl Tomáš Spurný, generální ředitel a předseda představenstva MONETA Money Bank.

 

Závazek MONETA Money Bank o třetinu snížit svoji uhlíkovou stopu do roku 2020 je součástí její strategie udržitelného rozvoje. „Udržitelný rozvoj chápeme rovněž jako jistou konkurenční výhodu a investici do budoucnosti. Chceme vytvářet hodnotu pro naše zákazníky a zároveň zajistit dlouhodobý udržitelný růst společnosti, včetně stabilního přínosu pro akcionáře,“ uvedl Tomáš Spurný.

 

Měření uhlíkové stopy MONETA Money Bank a dalších společností patřících do Skupiny MONETA2 probíhá v souladu s mezinárodním protokolem GHG. Ten poskytuje účetní a výkazní standardy
a výpočetní nástroje pro firmy a vlády, kterým měří množství skleníkových plynů vyplývajících z činnosti
a který v případě MONETA Money Bank pokrývá měrné emise skleníkových plynů v rozsahu oblastí
Scope 1 (přímé emise) a Scope 2 (nepřímé emise z energie).

 

 

1 Uhlíková stopa je nepřímým ukazatelem spotřeby energií, výrobků a služeb. Měří množství skleníkových plynů, které odpovídají aktivitám či produktům firmy. Uhlíkovou stopu tvoří více skleníkových plynů, proto slouží oxid uhličitý jako společný jmenovatel. Jiné plyny mají jinou účinnosti, co se týče jejich příspěvku ke globálnímu oteplování Země. Metan je 25krát účinnější než CO2, musí se tedy jeho množství vynásobit 25 a pak přičíst k CO2. Výsledek je poté vyjádřen v tunách CO2e (ekvivalentů CO2).

 

2 Skupina MONETA zahrnuje společnosti MONETA Money Bank, MONETA Auto, MONETA Leasing a Inkasní Expresní Servis.

EXPRESS ZPRÁVY
18. 07. 2018
Dolar od včerejška posílil z EUR/USD 1,174 na EUR/USD 1,161, po velice optimistickém vystoupení šéfa Fedu, J. Powella v americkém Senátu. Ten dnes ve svém vystoupení pokračuje. Očekává se, že vyjasní svůj včera nejvíce okomentovaný výrok, podle kterého Fed úrokové sazby bude navyšovat, „prozatím“. Podle některých tím nešťastně popřel oficiální komunikaci centrální banky a naznačil tak dřívější ukončení růstu úrokových sazeb. Dnes by se senátoři měli šéfa Fedu zeptat na jeho názor na riziko převrácení výnosové křivky. Šéfka kansaské pobočky Fedu a zástupkyně jestřábího křídla měnověpolitické rady, E. George, ale dnes řekla, že se není třeba obávat převrácení výnosové křivky a podobný názor bude zřejmě mít i J. Powell.
Autor: Jakub Červenka, analytik Raiffeisenbank
09. 07. 2018

Brusel zvažuje vyjednání dohody mezi hlavními světovými exportéry automobilu o zrušení všech dovozních cel s cílem vyhnout se obchodnímu konfliktu s USA. Dohoda by měla vzniknout ještě před setkáním předsedy evropské komise J. Junkera a amerického prezidenta D. Trumpu, které by mělo proběhnout ještě tento měsíc. Dohoda by se týkala USA, Jižní Koreji a Japonska. To by mohlo přispět k uklidnění situace na trzích a snížení rizikové averze. Ještě před tím ale proběhne jednání lídrů členských zemí NATO, kde se očekává tvrdý spor D. Trumpa s ostatními představiteli kvůli neplnění závazku platit 2 % HDP na obranu, což je i případ České republiky.

Autor: František Táborský, analytik Raiffeisenbank

17. 06. 2018

Tento týden byl z pohledu měnové politiky prozatím nejdůležitějším v tomto roce. Americký Fed zvýšil opět své úrokové sazby a vyslal jasný jestřábí signál, že bude pokračovat i v následujících letech. ECB oznámila postupný konec kvantitativního uvolňování a definitivně tak ukončila éru ultra uvolněné měnové politiky. Naopak japonská centrální banka pokračuje v pumpování peněz do ekonomiky a dokonce snížila svojí inflační prognózu. S překvapením přišla i čínská centrální banka, která nezvýšila své úrokové sazby a nenásledovala tak rozhodnutí Fedu. Čínská ekonomika podle posledních čísel ztrácí svůj výkon. Zpomalila průmyslová výroba, maloobchodní tržby i investice. K tomu se přidávají obavy z obchodních válek s USA, které mohou čínskou ekonomiku hodně bolet.

Autor: František Táborský, analytik Raiffeisenbank

07. 06. 2018

Euro vůči dolaru za včerejší den posílilo na EUR/USD 1,177. Stojí za tím výroky hlavního ekonoma ECB P. Praeta, podle kterého utažený trh práce a stále slušné výsledky PMI zřetelně tlačí inflaci na svůj cíl. Nejdůležitější informací, která v jeho dnešním projevu zazněla, je to, že výkonná rada ECB příští týden zhodnotí výsledky programu kvantitativního uvolňování a naznačí, kdy přijde jeho ukončení. Podle jiného člena výkonné rady K. Knota by konec kvantitativního uvolňování měl přijít co nejdříve.

Autor: Jakub Červenka, analytik Raiffeisenbank