Do průmyslu přišla vlna dobré nálady

autor: Petr Gapko, hlavní ekonom MONETA Money Bank
publikováno: 28.06.2017

Nálada v českém průmyslu si zažila půl roku meziměsíčního poklesu. V červnu však změnila směr a meziměsíčně si polepšila. Body navíc si připsalo také stavebnictví a firmy v obchodě. Nálada mírně opadla u firem v odvětví služeb a mezi spotřebiteli. Zprávu o optimismu v české ekonomice dnes vydal Český statistický úřad.

Dnes pracuje téměř každý, kdo pracovat chce

autor: PhDr. Petr Gapko, hl. ekonom Moneta Money Bank
publikováno: 09.06.2017

Sezónní práce se připojily k dobré kondici tuzemské ekonomiky a přispěly k dalšímu poklesu nezaměstnanosti. V květnu se trh práce podíval na dostřel hranici 4 %. Podíl nezaměstnaných osob poklesl v porovnání s dubnem o tři desetiny procentního bodu na 4,1 %. Laťku loňského roku za sebou zanechal s rozdílem 1,3 procentního bodu. Informaci o situaci na trhu práce dnes zveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Firmy si dál předchází zaměstnance vyšší mzdou

autor: PhDr. Petr Gapko, hlavní ekonom Moneta Money Bank
publikováno: 06.06.2017

Nedostatek volné pracovní síly a spolu s ním i zvýšení minimální mzdy se projevilo na meziročním růstu průměrné mzdy o 5,3 % na 27 889 Kč. Informace o měnových podmínkách dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Česká ekonomika má předpoklady pokračovat ve svém růstu i ve druhém čtvrtletí 2017

autor: Petr Gapko, hlavní ekonom MONETA Money Bank
publikováno: 05.06.2017

Zpřesněný odhad potvrdil akceleraci meziročního růstu HDP z 1,9 % v závěru loňského roku na 2,9 % v prvních třech měsících roku 2017. Česká ekonomika šlape na plyn především díky zdravé a hbité tuzemské a zahraniční poptávce. Zpřesněný výsledek včetně bližšího rozpadu dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Spolupráce tradičních bank a Fintechu bude klíčem k úspěchu

autor: Søren Kyhl, provozní ředitel (COO) Saxo Bank a Stig Tørnes, vedoucí oddělení Business Management Saxo Bank
publikováno: 29.05.2017

Fintech společnosti považují banky za zatížené zastaralou technologií a tlakem legislativy Banky vnímají Fintech jako nedůvěryhodný pro svou neregulovatelnost Budoucnost spočívá v pochopení společného zájmu a udržení si konkurenčních výhod Banky musí změnit svůj obchodní model a otevřít se inovacím Úspěch nespočívá v konkurenci ale ve spolupráci obou táborů

Nálada v české ekonomice je téměř beze změny

autor: Moneta Money Bank
publikováno: 25.05.2017

Podnikatelé hlásí mírný pokles nálady. Méně optimističtí byli zvláště stavaři a firmy v obchodě. Firmy ve službách žádnou změnu nepocítily. Pocity průmyslníků zaostaly za dubnem pouze minimálně. Sektor českých průmyslníků nepociťuje žádnou změnu při pohledu na svou současnou ekonomickou situaci, poptávku, zásoby hotových výrobků ani růst výrobní činnosti v nadcházejících měsících. Pozitivní nálada za hranicemi České republiky, včetně sektoru německých zpracovatelů, by však mohla zajistit zlepšení nálady tuzemských průmyslníků.

Steenovy zápisky: Halloween indikátor - „sell in May and go away“

autor: Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo bank
publikováno: 14.05.2017

• Indexy značí, že nadšení trhu je na neuvěřitelně vysoké úrovni • Data podporují strategii „sell in May and go away“, pro pětileté horizonty má úspěšnost 80 %, pro desetileté dokonce 90 % • Výnosy v zimě bývají výrazně vyšší než v létě ve 36 ze 37 zkoumaných zemí • Studie Haloween indikátoru potvrzují sezónnost v obchodování

Přes vítězství Macrona zůstává Evropa křehká, závěrečným testem bude Itálie

autor: Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo bank
publikováno: 10.05.2017

• Vítězství Macrona získalo Francii čas na reformy, populisté ale zůstávají silní • Budoucí prezident se musí zaměřit na získání voličů Le Penové a na antiglobalizační postoje • Devět procent prázdných volebních lístků upozorňuje na vážná politická rizika • Největší riziko pro Evropu nyní nepředstavuje Francie ani Německo, ale Itálie

EXPRESS ZPRÁVY
10. 07. 2017

Společnost LEGO Production, s.r.o. investuje v okrese Kladno do rozšíření výroby, a zajistí tak více než 500 nových pracovních míst. Splňuje tak nárok na přislíbenou investiční podmínku a od státu získá finanční podporu 45,7 milionů korun.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podepsalo se společností LEGO Production s.r.o. dohodu o hmotné podpoře investic. Tato finanční podpora je realizována v rámci systému investičních pobídek a ministerstvo se k ní zavázalo již při vydání rozhodnutí o příslibu investiční pobídky v roce 2014. Za ministerstvo dohodu podepsal ředitel Odboru investic a průmyslových zón Zbyněk Pokorný a za přijímající společnost paní jednatelka Henriette Enggård Aalbæk.

Zdroj : Ministerstvo průmyslu a obchodu

03. 07. 2017

V červnu zaslalo svůj příspěvek 13 domácích a dva zahraniční analytici. Výsledky šetření ukazují nárůst prognózy nominálních mezd a HDP a v souvislosti s tím i inflace a referenčních sazeb PRIBOR. Naproti tomu průměrné prognózy IRS sazeb se snížily. Očekávaná trajektorie vývoje kurzu koruny se posunula na silnější úroveň.

Zdroj: ČNB

29. 06. 2017

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %.

Zdroj:ČNB

29. 06. 2017

Česká pošta a skupina ČSOB dnes na hlavní poště v Praze podepsaly smlouvu o spolupráci v oblasti bankovních a pojišťovacích služeb s desetiletou platností. Účinnosti smlouva nabude od 1. ledna 2018. Česká pošta a skupina ČSOB tím navážou na již čtvrt století trvající spolupráci pod značkou Poštovní spořitelny. Výsledkem partnerství bude výrazné zvýšení tržeb České pošty a růst rentability, investice skupiny ČSOB v řádu stovek milionů korun a navýšení počtu specializovaných přepážek na poštách až o 60 procent. Platnost stávajících smluv České pošty na zajištění finančních služeb vyprší ke konci roku 2017.

 

Smlouvu za přítomnosti ministra vnitra Milana Chovance podepsali generální ředitel České pošty Martin Elkán a předseda představenstva a generální ředitel ČSOB John Hollows.

Česká pošta je státním podnikem, který zajišťuje poštovní služby a je se zhruba 32 tisíci pracovníky největším tuzemským zaměstnavatelem. Poštovní spořitelna obsluhuje téměř 2 miliony klientů. Skupina ČSOB je jedním ze tří největších poskytovatelů finančních služeb v České republice a lídrem na trhu hypoték, stavebního spoření, privátního bankovnictví a leasingu s celkovou bilanční sumou 1,4 bilionu korun.


Zdroj:ČSOB