Francie? Své nejlepší dny má již za sebou

Růst francouzského HDP dosáhl v roce 2017 meziroční úrovně 2 %, což představuje nejlepší výsledek od roku 2011. V roce 2018 by energie růstu měla vydržet a předpověď se podle většiny mezinárodních organizací (Bank of France, MMF a Evropská komise) ustálila mezi 1,8 a 1,9 %. Objevují se však první náznaky, že růst možná dosáhl svého maxima a v následujících letech zpomalí. Vypadá to, že Francie má své nejlepší období za sebou.

 

Na současném růstovém trendu nemá Emmanuel Macron žádnou zásluhu. V několika posledních letech Francie těžila z kombinace příznivých faktorů: současného snížení kurzu eura, snížení cen ropy a snižování úrokových sazeb společně se silným oživením růstu úvěrů ve Francii, což se vše odehrálo ještě před prezidentskými volbami v roce 2017. Jde o přímý důsledek akomodační monetární politiky ECB, ale také reforem na podporu podnikání, které od roku 2014 realizoval tehdejší prezident François Hollande (Pakt odpovědnosti a solidarity z roku 2014 a následující podpora přijímání zaměstnanců, která podpořila investice).

V důsledku toho dosáhl úvěrový impuls (představující tok nových úvěrů vydaných soukromým sektorem v % HDP) ve druhém čtvrtletí roku 2015 druhé nejvyšší čtvrtletní úrovně od osmdesátých let minulého století, a to 3,9 % HDP a v prvním čtvrtletí 2017 dosáhl druhého takového vrcholu na 3,2 %. V historickém měřítku byl objem úvěrového impulsu ve druhém čtvrtletí 2015 překonán pouze jednou – v roce 2010 v důsledku opatření na zmírnění dopadů velké finanční krize.

 

 

 

Reformy na podporu podnikání a silný úvěrový impuls, který skutečnou ekonomiku předchází zhruba o 9-12 měsíců, se projevily v celkovém zlepšení ekonomických údajů ve Francii: vyšší PMI, rostoucí domácí poptávka a soukromé investice navracející se na úroveň z roku 2010. Mezi francouzským úvěrovým impulsem a finální domácí poptávkou (a také fixními soukromými investicemi) existuje vysoká korelace 0,70 ku jedné.

 

Úvěrový impuls se nyní pohybuje kolem 0,3 % HDP i kvůli menšímu počtu žádostí o hypotéku a přísnějším finančním podmínkám. I pokud budeme pokračovat s průměrným měsíčním růstem úvěrů ve výši 0,25 % (což je pětiměsíční průměr), dojde v následujících 12 měsících ke smrštění úvěrů, což bude představovat značnou překážku pro růst HDP v období 2019-2020.

 

 

To, čemu komentátoři říkají „Macronův efekt“, se zatím projevuje pouze v růstu sebedůvěry v průmyslu, ale na tvrdé ekonomické údaje to zatím nemá reálný vliv. Současný silný růst je výsledkem kombinace téměř neslýchaného nárůstu úvěrového impulsu a dopadu reforem Françoise Hollanda. V nejbližší budoucnosti vidíme vysoké riziko, že Francie zklame ty, kdo věří, že se země opět ocitá v popředí evropské ekonomiky. Obáváme se, že dlouho očekávaný „Macronův efekt“ může být negativně kompenzován cyklickými a strukturálními faktory, zejména oslabením úvěrového impulsu v eurozóně ve spojení s očekávaným negativním úvěrovým impulsem ve Francii a velmi nízkým růstem potenciálního HDP (francouzské ministerstvo financí odhaduje růst na 1,25 %).

 

O autorovi:

Christopher Dembik je vedoucím oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži. Členem týmu Saxo Bank se stal v roce 2014 a vedoucím makroekonomické strategie je od roku 2016. Zaměřuje se na analýzu monetární politiky a globální makroekonomický vývoj ovlivněný fundamentálními ukazateli, náladou trhu a technickou analýzou.

V roce 2015 získal cenu Thomson Reuters StarMine pro nejlepší makroekonomické předpovědi ve Francii. Pro Saxo Bank tvoří Dembik měsíční Makroekonomické vyhlídky, které se zaměřují na monetární politiku, a pravidelně vydává své analýzy francouzské a polské ekonomiky. Často je citován v mezinárodních zpravodajských médiích, jako jsou např. Bloomberg, TF1 a Newsweek.

Dembik dříve pracoval jako analytik francouzského velvyslanectví v Tel Avivu a během studií na Ekonomickém ústavu Polské akademie věd napsal práci na téma budoucnosti eurozóny.

Christopher Dembik vystudoval fakultu mezinárodních studií na Sciences Po Paris. Jeho rodným jazykem je francouzština, ale mluví také dobře anglicky a španělsky a domluví se trochu hebrejsky.

O Saxo Bank

Skupina Saxo Bank (Saxo), specialista na multi-asset obchodování a investice, nabízí kompletní sadu obchodních a investičních nástrojů, technologií a strategií. Už téměř 25 let nabízí Saxo Bank jednotlivcům i firmám přístup k profesionálnímu obchodování a investicím prostřednictvím technologií a zkušeností. 

Plně licencovaná a regulovaná banka umožňuje soukromým investorům a institucionálním klientům snadno obchodovat s více aktivy z jediného účtu na různých elektronických zařízeních. Kromě toho poskytuje Saxo Bank svým firemním klientům, např. bankám a makléřům přístup k multi-asset obchodům, prvotřídním makléřským službám a obchodní technologii. 

Mnohokrát oceněné obchodovací technologické platformy jsou dostupné ve více než 20 jazycích a jsou využívány více než stovkou finančních institucí na celém světě. Saxo Bank, která byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a zaměstnává 1500 lidí ve finančních centrech po celém světě, včetně Londýna, Singapuru, Paříže, Curychu, Dubaje a Tokia.

EXPRESS ZPRÁVY
18. 07. 2018
Dolar od včerejška posílil z EUR/USD 1,174 na EUR/USD 1,161, po velice optimistickém vystoupení šéfa Fedu, J. Powella v americkém Senátu. Ten dnes ve svém vystoupení pokračuje. Očekává se, že vyjasní svůj včera nejvíce okomentovaný výrok, podle kterého Fed úrokové sazby bude navyšovat, „prozatím“. Podle některých tím nešťastně popřel oficiální komunikaci centrální banky a naznačil tak dřívější ukončení růstu úrokových sazeb. Dnes by se senátoři měli šéfa Fedu zeptat na jeho názor na riziko převrácení výnosové křivky. Šéfka kansaské pobočky Fedu a zástupkyně jestřábího křídla měnověpolitické rady, E. George, ale dnes řekla, že se není třeba obávat převrácení výnosové křivky a podobný názor bude zřejmě mít i J. Powell.
Autor: Jakub Červenka, analytik Raiffeisenbank
09. 07. 2018

Brusel zvažuje vyjednání dohody mezi hlavními světovými exportéry automobilu o zrušení všech dovozních cel s cílem vyhnout se obchodnímu konfliktu s USA. Dohoda by měla vzniknout ještě před setkáním předsedy evropské komise J. Junkera a amerického prezidenta D. Trumpu, které by mělo proběhnout ještě tento měsíc. Dohoda by se týkala USA, Jižní Koreji a Japonska. To by mohlo přispět k uklidnění situace na trzích a snížení rizikové averze. Ještě před tím ale proběhne jednání lídrů členských zemí NATO, kde se očekává tvrdý spor D. Trumpa s ostatními představiteli kvůli neplnění závazku platit 2 % HDP na obranu, což je i případ České republiky.

Autor: František Táborský, analytik Raiffeisenbank

17. 06. 2018

Tento týden byl z pohledu měnové politiky prozatím nejdůležitějším v tomto roce. Americký Fed zvýšil opět své úrokové sazby a vyslal jasný jestřábí signál, že bude pokračovat i v následujících letech. ECB oznámila postupný konec kvantitativního uvolňování a definitivně tak ukončila éru ultra uvolněné měnové politiky. Naopak japonská centrální banka pokračuje v pumpování peněz do ekonomiky a dokonce snížila svojí inflační prognózu. S překvapením přišla i čínská centrální banka, která nezvýšila své úrokové sazby a nenásledovala tak rozhodnutí Fedu. Čínská ekonomika podle posledních čísel ztrácí svůj výkon. Zpomalila průmyslová výroba, maloobchodní tržby i investice. K tomu se přidávají obavy z obchodních válek s USA, které mohou čínskou ekonomiku hodně bolet.

Autor: František Táborský, analytik Raiffeisenbank

07. 06. 2018

Euro vůči dolaru za včerejší den posílilo na EUR/USD 1,177. Stojí za tím výroky hlavního ekonoma ECB P. Praeta, podle kterého utažený trh práce a stále slušné výsledky PMI zřetelně tlačí inflaci na svůj cíl. Nejdůležitější informací, která v jeho dnešním projevu zazněla, je to, že výkonná rada ECB příští týden zhodnotí výsledky programu kvantitativního uvolňování a naznačí, kdy přijde jeho ukončení. Podle jiného člena výkonné rady K. Knota by konec kvantitativního uvolňování měl přijít co nejdříve.

Autor: Jakub Červenka, analytik Raiffeisenbank