České start-upy míří na největší start-upovou akci v USA

Aplikace na posílení bezpečnosti webových stránek a na propojení cestujících, systém pro automatické zpracování faktur nebo speciální vizualizace pro účely velkých show či živých televizních přenosů. To jsou produkty start-upů, které prošly hodnotitelskou komisí projektu CzechDemo a které se 10. května 2018 představí na prestižní konferenci TechDay New York. CzechInvest firmám uhradil v plné výši mentoring a registrační poplatek, poplatek na stánek ve výši 75 procent z ceny a na letenky přispěl z 50 procent. Start-upy se mohou také těšit na doprovodný program.

 

„Newyorský TechDay je největší start-upovou akcí v USA, které se každoročně účastní na 500 start-upů a 20 tisíc návštěvníků. Spojuje celou tech komunitu – od start-upů přes investory, představitele velkých společností až po globální média. Začínajícím podnikatelům tak nabízí prakticky všechny dostupné zdroje, které lze k rozvoji firem využít,“ říká Markéta Havlová, ředitelka Odboru start-upů agentury CzechInvest.

 

„CzechInvest bere české start-upy na konferenci TechDay New York poprvé, společně s našimi partnery jsme pro ně však připravili bohatý doprovodný program. Účastníky čekají čtyři nabité dny, ve kterých budou moci představit svůj produkt či službu na zahraničním trhu, zároveň k němu dostanou kvalitní zpětnou vazbu,“ dodává Jan Chmelík, zahraniční zástupce agentury CzechInvest v New Yorku.

 

Agentura CzechInvest ve spolupráci s Generálním konzulátem České republiky v New Yorku a americkým akcelerátorem VentureOut připravila třídenní sérii přednášek, workshopů a exkurzí, které start-upům pomohou rozšířit síť kontaktů, potkat vlivné investory a představitele na americkém trhu již etablovaných firem. Intenzivní mentoring poslouží jako příprava na speed dating s investory a veřejnou prezentaci – tak zvanou VentureOut CzechTech Pitch Night.

 

Webová aplikace Skychatters propojuje cestující se stejnými zájmy a cílovými destinacemi při dlouhých letech. Společnost StatusDroid vyvíjí SaaS aplikaci, která umožní uživatelům posílit funkčnost i bezpečnost jejich webových stránek, e-shopů či blogů. WAPS Technologies představuje systém pro automatické zpracování faktur založený na umělé inteligenci, který dokáže zpracovat jakýkoliv druh faktury v daném jazyce a který dělá méně chyb než člověk. Společnost XLAB se zaměřuje na vytváření personalizovaných i obecně využitelných vizualizací pro účely velkých show, živých televizních přenosů či korporátních prezentací.

 

Čtveřici firem doplní AIK IT Digital, který v současné době pobývá v New Yorku v rámci tříměsíčního pobytu projektu CzechAccelerator. Společnost vytváří webové stránky i aplikace, analyzuje big data a dále s nimi pracuje.

 

Projekt CzechDemo je realizován z programu Marketing, prioritní osy č. 2 „Rozvoj podnikání a konkurenceschopnosti malých a středních podniků“ v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Doprovodný program je financovaný projektem ekonomické diplomacie Generálního konzulátu České republiky v New Yorku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EXPRESS ZPRÁVY
25. 05. 2018

Americký prezident D. Trump zvažuje zavedení cel na dovoz aut a jiných motorových vozidel. Jako důvod uvedl národní bezpečnost. Po úspěšném víkendovém komuniké o úpravě obchodních vztahů mezi USA a Čínou tak poslední plán amerického prezidenta zřejmě znovu rozžhaví obchodní válku mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Protesty proti tomu vznesly i představitelé Japonska, Jižní Korey a především Německa. Spolková kancléřka A. Merkel zatím odložila stranou své vlastní výtky vůči Číně a v dnešním vyjádření spojila síly s čínským premiérem L. Kche-čchiangem za záchranu multilateralismu. Po jednání v Pekingu oba zdůraznili, že jsou zastánci volného a férového obchodu. Čínský premiér také potvrdil, že podpoří EU ve snahách o udržení dohody s Iránem. A. Merkel ale také svého protějška varovala, že čínské investice začnou být v EU omezovány, pokud Čína neotevře svůj domovský trh stejnou měrou jako EU.

Autor: Jakub Červenka, analytik Raiffeisenbank

16. 05. 2018

Americký dolar dnes prohloubil své zisky vůči euru, když posílil na současných 1,177. Svou roli hraje i včerejší opětovné překročení tříprocentní hranice amerických desetiletých výnosů. Úrokový diferenciál mezi německými výnosy se tak dostal na historicky nejvyšší úroveň.  Koruna se dnes neúspěšně pokusila o opětovné posílení pod EUR/CZK 25,50. V současnosti se však obchoduje na úrovni 25,55.


Autor: František Táborský, analytik Raiffeisenbank

10. 05. 2018

Koruna reagovala na výsledky, zejména na překvapivě rychlejší inflaci, skokovým posílením mírně pod úroveň EUR/CZK 25,50, kde se nachází i v současnosti. Mírným růstem reagovaly i úrokové sazby napříč výnosovou křivkou. Zítra vychází záznam z jednání bankovní rady z minulého týdne, kde by se mohly objevit nové myšlenky jednotlivých radních při pohledu na slabší posilování koruny nebo inflaci. Zároveň se dozvíme, kdo byl tím jedním hlasem ve prospěch vyšších úrokových sazeb. To by mohlo opět rozvířit vody kolem koruny a úrokových sazeb.


Autor: František Táborský, analytik Raiffeisenbank

09. 05. 2018

Americký prezident D. Trump podle očekávání rozhodl o vystoupení z nukleární dohody s Íránem. Tímto krokem opět vchází v platnost sankce, které uvalily USA na Írán před uzavřením dohody. Americké firmy a banky mají tři až šest měsíců na stáhnutí svých expozic v Íránu v závislosti na typu transakce. Zatímco Izrael a Saudská Arábie souhlasí s rozhodnutím, vystoupení z dohody vytváří nový konflikt napříč Atlantikem. Velká Británie, Francie a Německo stále trvají na dohodě a vyzívají Írán, aby setrval v jejím plnění. Obnovení sankcí tak opět snižuje globální nabídku ropy a její cena tak celý den roste. Ropa Brent je nejdražší od pádu ceny koncem roku 2014. Posílil i americký dolar, který ale v průběhu dne umazal dnešní zisk. V současnosti se obchoduje na úrovni EUR/USD 1,188. Americké akciové indexy nejeví přehnaný zájem o zrušenou dohodu, ale pravdu ukáže až dnešní obchodování. Americké desetileté dluhopisy se po pár týdnech vrátily nad tříprocentní výnos. Na druhou stranu se daří evropským trhům, které pokračují v několikadenním růstu. Pro další vývoj ceny ropy bude dnes podstatný výsledek mezitýdenní změny amerických zásob. Trh očekává nárůst o 1 000 tis. barelů, což by naznačovalo slabší americkou poptávku po černém zlatě.
Autor: František Táborský, analytik Raiffeisenbank