Bývalý guvernér Fedu se mýlil. Jak poznat bublinu na trhu?

 Bývalý guvernér amerického Fedu, Alan Greenspan, dával světu často prázdné přísliby finanční pomoci, volnější monetární politiky a dalších podobných „neřešení“. Jeden z jeho mylných výroků je ale vytrvalejší než ostatní: „Je velmi obtížné jasně rozpoznat bublinu, dokud již není příliš pozdě.“ V tom se ale mýlil. Bublinu rozeznat lze, ačkoli není úplně jednoduché říci, kdy praskne.

 

Ve svém projevu na jednání v Jackson Hole v roce 2002 nazvaném „Ekonomická volatilita“ Greenspan prohlásil: „Ve Fedu jsme sledovali celou řadu věcí spojených s bublinami aktiv, např. nárůst cen aktiv na neudržitelnou úroveň. S vývojem situace jsme však zjistili, že i přes naše podezření je velmi obtížné jasně rozpoznat bublinu, dokud není pozdě: tedy dokud nepraskne a tím nepotvrdí svou existenci“.

 

Bubliny identifikujeme u dluhopisů, akcií, nemovitostí či kryptoměn, u komodit nikoliv

Podle Greenspana je tak bubliny velmi těžké poznat. Není tomu tak. Anders Nysteen, makroanalytik Saxo Bank napsal krátký úvod do základní matematiky bublin: definujeme je jako situaci, kdy ceny rostou super-exponenciálně. Netvrdíme, že víme, kdy současné bubliny prasknou. Můžeme však identifikovat místa, kde existují, a podle nás právě teď existuje celá řada bublin. Vidíme je na trhu s dluhopisy, u akcií, soukromého i rizikového kapitálu, nemovitostí a samozřejmě u kryptoměn. Zajímavé je, že na komoditních trzích nevidíme bubliny vůbec žádné.

 

Nejviditelnější je v tuto chvíli krypto bublina, a to díky vysoké volatilitě a výsledkům v roce 2017. Nenechte se ale zmýlit a nevěřte, že by ostatní aktiva bubliny nevytvářela. Délka a rozsah některých z těchto býčích trhů možná právě skrývají skutečnost, jak daleko od fundamentálních ukazatelů tato aktiva utekla. Minulý měsíc například Rakousko vydalo stoleté dluhopisy s kuponem na pouhých 2,1 %, které ztratí téměř polovinu své hodnoty, pokud úrokové sazby vzrostou o procento či víc. Nedávno společnost Kodak vyskočila o 117 % po oznámení, že zahájí prvotní nabídku vlastní digitální měny s cílem získat kapitál.

 

Očekávaný růst EBITDA v roce 2018 u indexu S&P 500 je 19 %

Honba za výnosy pokračuje, zatímco představitelé centrálních bank podpořeni pokračující neschopností politiků prosadit skutečné reformy, zavírají oči a doufají v lepší příští. Na počátku prvního čtvrtletí roku 2018 je svět opět plný naděje, která má jen málo společného se skutečností. Očekávaný růst EBITDA v roce 2018 u indexu S&P 500 je 19 % (ve srovnání s rekordním poklesem o 17,5 % v devadesátých letech minulého století). Fed slíbil tři a více zvýšení úrokových sazeb, což trh s dluhopisy nijak nevzrušilo. Úvěrové spready zde nadále dosahují nových minim a deseti a třicetileté americké dluhopisy rostou nesmírně pomalým tempem. Přesto je tu několik zajímavých bodů k povšimnutí.

 

Normalizace politiky centrálních bank

Centrální banky po celém světě nyní následují Fed a snaží se normalizovat svou politiku. Od začátku roku jsou Evropská centrální banka (ECB) i Bank of Japan (BoJ) výrazně optimističtější, pokud jde o vyhlídky do budoucnosti – dokonce natolik, že uvažují o dalším omezování kvantitativního uvolňování nad rámec současných kroků k normalizaci. Mluvíme o podpoře zpomalení ekonomiky ze strany BoJ ve čtvrtém čtvrtletí a o snížení nákupu aktiv ze 60 mld. EUR na 30 mld. EUR/měsíc, které oznámila ECB.

 

Jde o nový vývoj, který však široká aktiva, jako jsou burzy a soukromý kapitál, ignorují. Kurzy EUR/USD a USD/JPY však na zprávy zareagovaly a JPY i EUR jsou mnohem výš, než by si trh na začátku ledna vsadil. Pro mě osobně to představuje první varovný signál. Druhým varovným signálem, na který se zaměřujeme dlouhodobě, je pokračující zpomalování úvěrového impulsu, nebo také „rychlost, s jakou se změny mění“ na úvěrovém trhu.

 

 

 

Daňová reforma v USA pomůže pouze horní 0,1 %

Odhadujeme, že globální růst se ve druhém až čtvrtém čtvrtletí letošního roku výrazně zpomalí, což otevře dveře pro Fed, který povolí svou přísnější politiku a vystřelí slabý dolar ještě níž, zatímco svět bude opět zklamán vidinami vývoje růstu ovlivněnými daňovou reformou ve Spojených státech (která pomůže pouze horní 0,1 %). Navíc dojde ke kolapsu tzv. synchronizovaného růstu, který jen zastírá skutečnost, že probíhají nulové reformy a nedochází k žádným strukturálním změnám.

 

Naděje nemůže navěky nahradit skutečnost

K čemu ovšem samozřejmě dochází, je téměř nekonečná lačnost vyživovaná nízkými úrokovými sazbami a neustálým překrucováním údajů tak, aby popisovaly realitu v souladu s Greenspanovými tvrzeními o bublinách. Pokud není možné předpovědět bubliny, není důvod je hledat, že? Chyba. Je na čase promluvit si o tom, jak bubliny vznikají a nejen jak končí. Že volatilita samotná k vyšší volatilitě nevede, ale vyšší inflační očekávání, nárůst fiskálního schodku, korelace mezi třídami aktiv a zpřísňování monetární politiky k ní každopádně vede. Máme obavu, že až se rozplyne zvířený prach, rok 2018 bude o tom, jak naděje nemůže navěky nahradit skutečnost.

 

O autorovi:

Steen Jakobsen byl v březnu 2011 jmenován do funkce hlavního ekonoma Saxo Bank, kam se vrátil po dvouleté přestávce. Během této doby pracoval jako investiční ředitel ve společnosti Limus Capital Partners. Před svým odchodem na počátku roku 2009 působil v Saxo Bank téměř devět let jako investiční ředitel. Má více než 20 let praxe v oblasti proprietary trading (obchodování na vlastní účet) a alternativního investování. Po absolvování Kodaňské univerzity v roce 1989, kde vystudoval ekonomii, začínal kariéru v kodaňské pobočce Citibank, a poté se stal ředitelem a vedoucím prodeje v Hafnia Merchant Bank. V roce 1992 se stal viceprezidentem londýnské pobočky Chase Manhattan Proprietary Trading Group. V letech 1995-97 pracoval jako obchodník na vlastní účet pro Swiss Bank Corp., v Londýně. V roce 1997 se stal světovým ředitelem obchodování, měnových kurzů a opcí ve firmě Christiania (nyní Nordea) v New Yorku. V roce 1999 se stal generálním ředitelem UBS Global Proprietary Trading Group.

O Saxo Bank

Skupina Saxo Bank (Saxo), specialista na multi-asset obchodování a investice, nabízí kompletní sadu obchodních a investičních nástrojů, technologií a strategií. Už téměř 25 let nabízí Saxo Bank jednotlivcům i firmám přístup k profesionálnímu obchodování a investicím prostřednictvím technologií a zkušeností. 

Plně licencovaná a regulovaná banka umožňuje soukromým investorům a institucionálním klientům snadno obchodovat s více aktivy z jediného účtu na různých elektronických zařízeních. Kromě toho poskytuje Saxo Bank svým firemním klientům, např. bankám a makléřům přístup k multi-asset obchodům, prvotřídním makléřským službám a obchodní technologii. 

Mnohokrát oceněné obchodovací technologické platformy jsou dostupné ve více než 20 jazycích a jsou využívány více než stovkou finančních institucí na celém světě. Saxo Bank, která byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a zaměstnává 1500 lidí ve finančních centrech po celém světě, včetně Londýna, Singapuru, Paříže, Curychu, Dubaje a Tokia.

 

 

EXPRESS ZPRÁVY
22. 02. 2018

Únorový IFO index pro Německo poklesl výrazněji, než očekával trh. Pokles zaznamenaly všechny složky indexu. Budoucí očekávání poklesla o 2,9 b. na 105,4 b. Pokles IFO indexu tak doplňuje korekci dříve zveřejněných předstihových ukazatelů v Německu i eurozóně. Přehnaný optimismus už několik měsíců hnal tyto ukazatele do neopodstatněných hodnot, a i proto považujeme tento pokles za ozdravný proces a ve výsledku se jedná o pozitivní signál. Nicméně trh vnímá pokles negativně a v kontextu nedostatku jiných statistik v tomto týdnu působí proti euru.Autor: František Táborský, analytik Raiffeisenbank

15. 02. 2018

Výnosy amerických desetiletých státních dluhopisů po včerejším zveřejnění americké lednové inflace dále rostou. Aktuálně se pohybují jen pár bodů pod symbolickou tříprocentní hranicí a zároveň jsou nejvyšší od ledna 2014. Přitom o této hranici se často mluví jako o bodu zlomu, kdy se výnosy amerických státních dluhopisů stanou atraktivnějšími než akcie, a zároveň bude pro americké společnosti stále nákladnější si půjčovat na kapitálovém trhu. Pravděpodobně tato hranice bude o něco výše, nicméně její dosažení je otázkou týdnů či dnů. Dalšímu růstu výnosů přidává expanzivní výhled federálního rozpočtu americké administrativy, který v očích investorů nebudí víru v zářnou budoucnost ekonomiky, nebo očekávané další zvyšování úrokových sazeb centrální bankou.

Autor: František Táborský, analytik Raiffeisenbank

13. 02. 2018

Cena ropy Brent v pátek na okamžik spadla pod 62 dolarů za barel. Zakončila tak nejhorší týden trhu s ropou za více než dva roky. Stojí za tím pád poptávky spojený se sezónní údržbou amerických rafinérií. Dnešek sice přinesl určité posílení na 63,63 dolarů, ale za pádem ceny ropy stojí důležitější faktory, které budou cenu ovlivňovat i v příštích měsících. Produkce břidlicové ropy z USA roste nebývalým tempem a jen za poslední týden dosáhla více než 10,2 miliónu barelů denně. Spojené státy tak mají nakročeno stát se největším producentem ropy na světě (před Saudskou Arábií i Ruskem), měřeno podle denní produkce. Růst cen ropy z druhé poloviny minulého roku navnadil americké těžební společnosti k intenzivnějším investicím do nových ropných plošin. Efektivnější těžba a volnější regulační prostředí také umožnily mnoha americkým břidlicovým těžištím generovat zisk, i pokud cena ropy spadne na 50 dolarů. Usilovné snahy OPECu držet produkci nízko, aby ceny ropy začaly stoupat, tak nebudou mít letos velký dopad. Naopak tím ropný kartel riskuje posílení tržního podílu Spojených států. Vzhledem k fiskální nejistotě v Saudské Arábii i Rusku, ale OPEC ani nemá na výběr. Růst nabídky USA tak bude hlavním fenoménem trhu s ropou v letošním roce. Podle odhadu týmu RBI se bude cena Brentu na konci toho kvartálu pohybovat poblíž 66 dolarů, v příštím kvartálu pak nadále klesne na 63 dolarů za barel.

Autor: Jakub Červenka, anylytik Raiffeisenbank

08. 02. 2018

Podíl nezaměstnaných na populaci v aktivním věku (podle metodiky ministerstva práce) v lednu narostl o desetinu procentního bodu na 3,9 %, což odpovídá našemu odhadu i očekávání trhu. Celkový počet uchazečů o zaměstnání vzrostl o 3,1 % na téměř 300 tisíc, ale počet volných pracovních míst v lednu vzrostl více než dvojnásobným tempem na více než 230 tisíc. Za nárůstem nezaměstnanosti stojí hlavně větší počet krátkodobě nezaměstnaných (nárůst o 15 tisíc), což je ale přirozeným zimním vývojem. Sezónní faktory v zimě na krátko přetlačují i ohromnou poptávku po pracovní síle, která je důsledkem silného ekonomického růstu. Podle našich propočtů sezónně očištěná míra nezaměstnanosti v lednu činila 3,6 %. Dobrou zprávou je, že počet dlouhodobě nezaměstnaných nadále klesá již dvacátý měsíc v řadě. Nárůst nezaměstnanosti zasáhl pracovníky s nižší kvalifikací, naopak nezaměstnanost vysokoškolsky vzdělaných klesla. Drobný nárůst nezaměstnanosti budeme pravděpodobně sledovat i v únoru, ale ve zbytku roku náš model předvídá pozvolný pokles nezaměstnanosti k 3,5 %.

Autor: Jakub Červenka, analytik Raiffeisenbank