Bez volatility na věčné časy. Realita, nebo mýtus?

 

Volatilita, tedy kolísání hodnoty aktiv, která se na přelomu ledna a února vrátila po několikaleté dovolené na akciové trhy, byla pro mnohé investory překvapením. Především pro méně zkušené, respektive nové investory, kteří de facto nezažili ještě žádnou pořádnou „řežbu“, byl únorový výplach na trzích prvním varováním, že nic neroste do nebe.

Přitom fakt, že americké akcie jsou v historickém porovnání nadhodnocené, není žádná novinka. Stačí se podívat na níže přiložený graf. Ten ukazuje vývoj ukazatele P/E, upraveného o sezonní vlivy, jenž vyjadřuje poměr mezi tržní cenou akcie a čistým ziskem na akcii.  Čím je cena akcie oproti zisku vyšší, tím je vyšší i ukazatel P/E.  V současné době jsme z pohledu P/E na úrovni ocenění z let 1928/29, kdy vrcholila akciová horečka, která skončila velkou hospodářskou krizí. Úroveň P/E byla vyšší pouze na přelomu tisíciletí, kdy probíhala pro změnu technologická horečka, která si také vybrala svoji daň. Riziková prémie – vyšší zisky za investice do akcií – se tedy v dnešní době neustále snižuje ve srovnání s ostatními třídami aktiv.

 

Zdroj: www.gmo.cz

 

Volatilita se na trhy sice vrátila, ale k pořádnému veletoči ještě nedošlo. Zatím to bylo takové zívnutí ve srovnání s medvědími trhy v minulosti. Nicméně nikde není napsáno, že se nedočkáme období, kdy na burzách poteče krev, dokonce mnoho krve a řadu investorů to bude bolet.

Zvednutým ukazováčkem pro investory by mohlo být ETF (burzovně obchodovaný fond), respektive derivát tohoto nástroje s označeným XIV, který emitovala banka Credit Suisse v roce 2011. Nákupem XIV investoři spekulovali na pokles indexu volatility chicagské opční burzy s označením VIX. Jinými slovy, když trhy rostou, klesá volatilita a spolu s ní logicky i index volatility (VIX), naopak cenný papír XIV roste. A XIV od roku 2011 rostl neustále. Z úrovně okolo pěti dolarů se během období 2011–2018 vyšplhal až ke 150 dolarům. Přitom nejdynamičtější nárůst byl od roku 2016, jak je patrné na grafu níže.

Sedm let tedy tento cenný papír stále rostl, investoři si ho samozřejmě oblíbili, a především ti méně zkušení vůbec netušili, jaká jsou podkladová aktiva tohoto instrumentu. „Proč taky, když to posledních sedm let roste nebe,“ říkali si možná. Pak ale stačil měsíc, kdy se na akciové trhy vrátila volatilita, a celý sedmiletý růst na XIV byl vymazán. Respektive XIV odepsal 95,83 procenta, banka Credit Suisse následně obchodování s tímto cenným papírem ukončila a mnohým investorům zůstaly jen oči pro pláč.

 

Jaká si z tohoto příběhu vzít ponaučení?

  1. Kupujte takové cenné papíry, kterým do posledního puntíku rozumíte a víte, co se za nimi skrývá.
  2. Kupujte to, co má hodnotu. XIV byl syntetický cenný papír složený z derivátů, který sice sedm let fungoval (díky absence volatility), ale ze své podstaty to byla sázka a ne investice. Když si koupíte například akcie ČEZu nebo akciový podílový fond, tak se stáváte majitelem části Temelínu či jiné elektrárny či drátů, kabelů a stožárů, které ČEZ vlastní. Stáváte se majiteli a, velmi zjednodušeně řečeno, investujete do hodnoty, že v ČR se bude svítit.
  3. Vždy počítejte s horším scénářem. Jednak budete psychicky připraveni na negativní vývoj a dále vás negativní scénář odradí jednak od investování nepřiměřené vysoké částky, a jednak od investování do módních trendů či podlehnutí investiční horečce, jako jsme mohli na přelomu roku sledovat například u bitcoinu a jiných kryptoměn.

Michal Valentík, člen investičního výboru Broker Trust a.s.

Broker Trust v jedné větě: Největší servisní organizace pro nezávislé finanční poradce na českém trhu. 

Broker Trust ve třech číslech: V České republice působíme od roku 2001. Spolupracujeme s více než 2000 aktivními poradci. V roce 2017 překonal hrubý provizní obrat společnosti 1,2 miliardy korun.

Tři principy Broker Trustu: Svoboda podnikání pro partnery. Špičkové zázemí. Jasná pravidla a vysoký etický standard při poskytování finančního poradenství.

Něco navíc: Jako tzv. brokerpool umožňuje Broker Trust budovat partnerům jejich vlastní firmu, tým spolupracovníků či kmen klientů a zároveň využívat moderní nástroje a servis, díky kterým mohou poradci pomáhat s osobními financemi na nejvyšší úrovni.

 

 

EXPRESS ZPRÁVY
18. 07. 2018
Dolar od včerejška posílil z EUR/USD 1,174 na EUR/USD 1,161, po velice optimistickém vystoupení šéfa Fedu, J. Powella v americkém Senátu. Ten dnes ve svém vystoupení pokračuje. Očekává se, že vyjasní svůj včera nejvíce okomentovaný výrok, podle kterého Fed úrokové sazby bude navyšovat, „prozatím“. Podle některých tím nešťastně popřel oficiální komunikaci centrální banky a naznačil tak dřívější ukončení růstu úrokových sazeb. Dnes by se senátoři měli šéfa Fedu zeptat na jeho názor na riziko převrácení výnosové křivky. Šéfka kansaské pobočky Fedu a zástupkyně jestřábího křídla měnověpolitické rady, E. George, ale dnes řekla, že se není třeba obávat převrácení výnosové křivky a podobný názor bude zřejmě mít i J. Powell.
Autor: Jakub Červenka, analytik Raiffeisenbank
09. 07. 2018

Brusel zvažuje vyjednání dohody mezi hlavními světovými exportéry automobilu o zrušení všech dovozních cel s cílem vyhnout se obchodnímu konfliktu s USA. Dohoda by měla vzniknout ještě před setkáním předsedy evropské komise J. Junkera a amerického prezidenta D. Trumpu, které by mělo proběhnout ještě tento měsíc. Dohoda by se týkala USA, Jižní Koreji a Japonska. To by mohlo přispět k uklidnění situace na trzích a snížení rizikové averze. Ještě před tím ale proběhne jednání lídrů členských zemí NATO, kde se očekává tvrdý spor D. Trumpa s ostatními představiteli kvůli neplnění závazku platit 2 % HDP na obranu, což je i případ České republiky.

Autor: František Táborský, analytik Raiffeisenbank

17. 06. 2018

Tento týden byl z pohledu měnové politiky prozatím nejdůležitějším v tomto roce. Americký Fed zvýšil opět své úrokové sazby a vyslal jasný jestřábí signál, že bude pokračovat i v následujících letech. ECB oznámila postupný konec kvantitativního uvolňování a definitivně tak ukončila éru ultra uvolněné měnové politiky. Naopak japonská centrální banka pokračuje v pumpování peněz do ekonomiky a dokonce snížila svojí inflační prognózu. S překvapením přišla i čínská centrální banka, která nezvýšila své úrokové sazby a nenásledovala tak rozhodnutí Fedu. Čínská ekonomika podle posledních čísel ztrácí svůj výkon. Zpomalila průmyslová výroba, maloobchodní tržby i investice. K tomu se přidávají obavy z obchodních válek s USA, které mohou čínskou ekonomiku hodně bolet.

Autor: František Táborský, analytik Raiffeisenbank

07. 06. 2018

Euro vůči dolaru za včerejší den posílilo na EUR/USD 1,177. Stojí za tím výroky hlavního ekonoma ECB P. Praeta, podle kterého utažený trh práce a stále slušné výsledky PMI zřetelně tlačí inflaci na svůj cíl. Nejdůležitější informací, která v jeho dnešním projevu zazněla, je to, že výkonná rada ECB příští týden zhodnotí výsledky programu kvantitativního uvolňování a naznačí, kdy přijde jeho ukončení. Podle jiného člena výkonné rady K. Knota by konec kvantitativního uvolňování měl přijít co nejdříve.

Autor: Jakub Červenka, analytik Raiffeisenbank