Bez volatility na věčné časy. Realita, nebo mýtus?

 

Volatilita, tedy kolísání hodnoty aktiv, která se na přelomu ledna a února vrátila po několikaleté dovolené na akciové trhy, byla pro mnohé investory překvapením. Především pro méně zkušené, respektive nové investory, kteří de facto nezažili ještě žádnou pořádnou „řežbu“, byl únorový výplach na trzích prvním varováním, že nic neroste do nebe.

Přitom fakt, že americké akcie jsou v historickém porovnání nadhodnocené, není žádná novinka. Stačí se podívat na níže přiložený graf. Ten ukazuje vývoj ukazatele P/E, upraveného o sezonní vlivy, jenž vyjadřuje poměr mezi tržní cenou akcie a čistým ziskem na akcii.  Čím je cena akcie oproti zisku vyšší, tím je vyšší i ukazatel P/E.  V současné době jsme z pohledu P/E na úrovni ocenění z let 1928/29, kdy vrcholila akciová horečka, která skončila velkou hospodářskou krizí. Úroveň P/E byla vyšší pouze na přelomu tisíciletí, kdy probíhala pro změnu technologická horečka, která si také vybrala svoji daň. Riziková prémie – vyšší zisky za investice do akcií – se tedy v dnešní době neustále snižuje ve srovnání s ostatními třídami aktiv.

 

Zdroj: www.gmo.cz

 

Volatilita se na trhy sice vrátila, ale k pořádnému veletoči ještě nedošlo. Zatím to bylo takové zívnutí ve srovnání s medvědími trhy v minulosti. Nicméně nikde není napsáno, že se nedočkáme období, kdy na burzách poteče krev, dokonce mnoho krve a řadu investorů to bude bolet.

Zvednutým ukazováčkem pro investory by mohlo být ETF (burzovně obchodovaný fond), respektive derivát tohoto nástroje s označeným XIV, který emitovala banka Credit Suisse v roce 2011. Nákupem XIV investoři spekulovali na pokles indexu volatility chicagské opční burzy s označením VIX. Jinými slovy, když trhy rostou, klesá volatilita a spolu s ní logicky i index volatility (VIX), naopak cenný papír XIV roste. A XIV od roku 2011 rostl neustále. Z úrovně okolo pěti dolarů se během období 2011–2018 vyšplhal až ke 150 dolarům. Přitom nejdynamičtější nárůst byl od roku 2016, jak je patrné na grafu níže.

Sedm let tedy tento cenný papír stále rostl, investoři si ho samozřejmě oblíbili, a především ti méně zkušení vůbec netušili, jaká jsou podkladová aktiva tohoto instrumentu. „Proč taky, když to posledních sedm let roste nebe,“ říkali si možná. Pak ale stačil měsíc, kdy se na akciové trhy vrátila volatilita, a celý sedmiletý růst na XIV byl vymazán. Respektive XIV odepsal 95,83 procenta, banka Credit Suisse následně obchodování s tímto cenným papírem ukončila a mnohým investorům zůstaly jen oči pro pláč.

 

Jaká si z tohoto příběhu vzít ponaučení?

  1. Kupujte takové cenné papíry, kterým do posledního puntíku rozumíte a víte, co se za nimi skrývá.
  2. Kupujte to, co má hodnotu. XIV byl syntetický cenný papír složený z derivátů, který sice sedm let fungoval (díky absence volatility), ale ze své podstaty to byla sázka a ne investice. Když si koupíte například akcie ČEZu nebo akciový podílový fond, tak se stáváte majitelem části Temelínu či jiné elektrárny či drátů, kabelů a stožárů, které ČEZ vlastní. Stáváte se majiteli a, velmi zjednodušeně řečeno, investujete do hodnoty, že v ČR se bude svítit.
  3. Vždy počítejte s horším scénářem. Jednak budete psychicky připraveni na negativní vývoj a dále vás negativní scénář odradí jednak od investování nepřiměřené vysoké částky, a jednak od investování do módních trendů či podlehnutí investiční horečce, jako jsme mohli na přelomu roku sledovat například u bitcoinu a jiných kryptoměn.

Michal Valentík, člen investičního výboru Broker Trust a.s.

Broker Trust v jedné větě: Největší servisní organizace pro nezávislé finanční poradce na českém trhu. 

Broker Trust ve třech číslech: V České republice působíme od roku 2001. Spolupracujeme s více než 2000 aktivními poradci. V roce 2017 překonal hrubý provizní obrat společnosti 1,2 miliardy korun.

Tři principy Broker Trustu: Svoboda podnikání pro partnery. Špičkové zázemí. Jasná pravidla a vysoký etický standard při poskytování finančního poradenství.

Něco navíc: Jako tzv. brokerpool umožňuje Broker Trust budovat partnerům jejich vlastní firmu, tým spolupracovníků či kmen klientů a zároveň využívat moderní nástroje a servis, díky kterým mohou poradci pomáhat s osobními financemi na nejvyšší úrovni.

 

 

EXPRESS ZPRÁVY
16. 04. 2018

Finanční trhy se zatím nezdají být výrazně znepokojeni nenadálým geopolitickým napětím, naopak na mnohých trzích se obchoduje jako by se nechumelilo. Brent v pátek vystoupal na téměř 73 dolarů, ale poté mírně oslabil na 71,77, když vyšlo najevo, že USA již nezvažuje další vojenskou akci v Sýrii. Rubl oslabil a jeho kurz vůči euru dosáhl skoro na EUR/RUB 78, ale během dneška posílil pod 77 rublů. Americké ministerstvo financí ještě dnes představí novou škálu protiruských sankcí, což by mohlo s rublem znovu výrazněji zahýbat. Záleží na intenzitě nových opatření.

Autor: Jakub Červenka, analytik Raiffeisenbank

09. 04. 2018

Bilance tuzemského zahraničního obchodu v únoru dosáhla kladného salda 18,0 mld. Kč. Oproti únoru minulého roku je tak saldo zahraničního obchodu nižší o 2,9 mld. Kč. Za vyšším přebytkem ve srovnání s předchozím měsícem stál především růst vývozu elektroniky a v jeho důsledku vyšší přebytek obchodu s elektrickými zařízeními. Pomohla také levnější ropa a díky tomu i nižší deficit obchodu s černým zlatem. Naopak v souladu s poklesem růstu tempa růstu poptávky po autech a nižším tempem růstu výroby v tuzemském automobilovém průmyslu klesl i přebytek zahraničního obchodu s motorovými vozidly. Za letošní rok by přebytek obchodní bilance podle našeho odhadu měl dosáhnout přibližně 100 mld. Kč.

Autor: František Táborský, analytik Raiffeisenbank

03. 04. 2018

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 0,75 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 1,50 %.
ZDROJ: ČNB

25. 03. 2018

Obchodní válka mezi Čínou a USA dále eskaluje. Poté, co americká administrativa zavedla dovozní cla na čínské zboží v hodnotě 50 mld. dolarů s příslibem dalších opatření, Čína zareagovala obdobným opatřením vztahujícím se na 3 mld. dolarů amerického importu. Bílý dům teprve dává dohromady seznam produktů, na které se opatření budou vztahovat.  Mělo by se přitom jednat až o 1 300 produktových kategorií. Cílem zavedení těchto opatření by mělo být donutit Čínu změnit své praktiky v zahraničním obchodě a zároveň pomoci americkému průmyslu.


Autor: František Táborský, analytik Raiffeisenbank