Které akcie by mohly vytěžit z fotbalového šampionátu?

autor: Peter Garnry, vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank
publikováno: 17.06.2018

Finanční trhy pracují rychle a efektivně, při čemž zohledňují široké spektrum informací. Takovými jsou i jednorázové události. Podívali jsme se proto na to, které akciové tituly by mohly nejvíce vytěžit z mistrovství světa ve fotbale, které začíná již tento čtvrtek v Rusku.

Makro vyhlídky: Existuje riziko, že Itálie opustí eurozónu?

autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži
publikováno: 01.06.2018

• Úvěrový impuls Itálie je na nejnižší hodnotě od roku 2013 • Odhad soukromých investorů na pravděpodobnost odchodu Itálie z eurozóny vzrostl na 14,2% • Předčasné volby v Itálii by mohly proběhnout 9. září • Dnešní situaci v zemích PIIGS nelze srovnávat s rokem 2012

Trump odstoupil od jaderné dohody s Íránem, ceny ropy rostou

autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank
publikováno: 09.05.2018

• Americký prezident Donald Trump včera odstoupil od jaderné dohody s Íránem • Dohoda s Íránem byla uzavřená Barackem Obamou v roce 2015 • Aktuální situace vyvolala jen malé pohyby měn • Očekává se, že zásoby ropy ve třetím čtvrtletí klesnou o 200 – 700 tisíc barelů za den

Francie? Své nejlepší dny má již za sebou

autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži
publikováno: 16.04.2018

• Francie zaznamenala nejvyšší HDP od roku 2011 • Energie by měla vydržet a růst v roce 2018 by se mohl pohybovat mezi 1,8 – 1,9 % • Objevují se však náznaky, že toto byl vrchol růstu • Macronův efekt se zatím projevuje jen v růstu sebedůvěry v průmyslu, na tvrdé ekonomické údaje reálný vliv nemá

Hypotéky 2018: Nároky na příjmy žadatelů porostou

autor: Jiří Kryl, hypoteční analytik společnosti Broker Trust
publikováno: 10.04.2018

Bude páru s jedním dítětem stačit na třímilionovou hypotéku čistý měsíční příjem ze zaměstnání 30 000 Kč, nebo ne? Podobnou situaci (a mnohé jiné) mohou české banky posoudit odlišně. Důvod? Od prosince 2016 platí novela zákona o spotřebitelském úvěru, dle kterého musí poskytovatel „s odbornou péčí“ prověřit u žadatele o úvěr jeho schopnost splácet. Protože, ale zákon přesně neříká, jakým způsobem má poskytovatel úvěru vypočítat dostatečnou výši příjmů žadatele, můžeme se u jednotlivých bank dočkat jiného posouzení. Než se proto vypravíte do banky, vyplatí se znát několik ukazatelů, podle kterých dnes nejčastěji finanční ústavy posuzují klientovu schopnost úvěr splácet.

Čtvrtstoletí od rozdělení Československa: Závislost na autech a paradox na pracovním trhu

autor: ČSOB
publikováno: 03.04.2018

Česko a Slovensko se před 25 lety vydaly na samostatnou cestu. Přes velmi odlišné přístupy k ekonomickým reformám si zůstávají obě země blízké. Dědictví několika generací ve společném státu nedokázal zcela přebít ani tak významný krok, jako slovenské přijetí eura. Nejviditelnějším pojítkem české a slovenské ekonomiky je jejich závislost na automobilovém průmyslu. Velkou odlišností je naopak situace na pracovním trhu.

Drobní investoři by mohli na zavedení eura vydělat

autor: Michal Valentík, investiční ředitel společnosti Broker Trust
publikováno: 19.03.2018

Čas od času v České republice přijde na přetřes přijetí společné evropské měny. Množství diskuzí týkajících se eura celkem pozitivně koreluje s volbami, kdy jednotliví kandidáti chtějí (nebo musí) zaujmout k této otázce určitý postoj. Proto byly na toto téma už popsány stohy papírů, či chcete-li gigabajty textů v elektronické podobě. Je to ale tak závažná otázka, která může zásadně ovlivnit budoucí směřování našeho hospodářství, že je důležité hlavní pro a proti přijetí eura znát a připomínat si je. Trochu stranou zájmu zůstávají čeští drobní investoři. Jaký efekt by pro ně zavedení eura mohlo mít?

Budoucnost Itálie? Nová vláda bude bojovat nejen se stagnací ekonomiky

autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži
publikováno: 05.03.2018

• Rýsují se dvě alternativy budoucí italské vládní koalice • Populismus v Itálii je na vzestupu • Budoucí vláda nebude schopna prosadit uvolněnou fiskální politiku • Panují vyhlídky na další ztracenou dekádu Itálie

EXPRESS ZPRÁVY
17. 06. 2018

Tento týden byl z pohledu měnové politiky prozatím nejdůležitějším v tomto roce. Americký Fed zvýšil opět své úrokové sazby a vyslal jasný jestřábí signál, že bude pokračovat i v následujících letech. ECB oznámila postupný konec kvantitativního uvolňování a definitivně tak ukončila éru ultra uvolněné měnové politiky. Naopak japonská centrální banka pokračuje v pumpování peněz do ekonomiky a dokonce snížila svojí inflační prognózu. S překvapením přišla i čínská centrální banka, která nezvýšila své úrokové sazby a nenásledovala tak rozhodnutí Fedu. Čínská ekonomika podle posledních čísel ztrácí svůj výkon. Zpomalila průmyslová výroba, maloobchodní tržby i investice. K tomu se přidávají obavy z obchodních válek s USA, které mohou čínskou ekonomiku hodně bolet.

Autor: František Táborský, analytik Raiffeisenbank

07. 06. 2018

Euro vůči dolaru za včerejší den posílilo na EUR/USD 1,177. Stojí za tím výroky hlavního ekonoma ECB P. Praeta, podle kterého utažený trh práce a stále slušné výsledky PMI zřetelně tlačí inflaci na svůj cíl. Nejdůležitější informací, která v jeho dnešním projevu zazněla, je to, že výkonná rada ECB příští týden zhodnotí výsledky programu kvantitativního uvolňování a naznačí, kdy přijde jeho ukončení. Podle jiného člena výkonné rady K. Knota by konec kvantitativního uvolňování měl přijít co nejdříve.

Autor: Jakub Červenka, analytik Raiffeisenbank

06. 06. 2018

České maloobchodní tržby v dubnu vzrostly o 4,7 % v meziročním srovnání. Tržby bez započtení prodejů automobilů zrychlily meziroční tempo růstu na 5,6 %. Po horších výsledcích z posledních dvou měsíců se maloobchodní tržby v dubnu vrátily na dráhu rychlého růstu. Klíčovým faktorem, který výrazně ovlivnil meziroční růst tržeb, byl vyšší počet dubnových pracovních dnů ve srovnání s loňskem. Velikonoce letos vyšly již na konec března a daly tak obchodníkům o dva běžné otevírací dny navíc. Po dvou měsících propadů se růst prodejů automobilů opět vrátil do černých čísel (+2,3 % r/r). Maloobchodní tržby bez aut budou v tomto roce podle našeho odhadu růst svižným tempem až 7 %.


Autor: Milan Frydrych, analytik Raiffeisenbank

01. 06. 2018

Oslabování koruny z posledních dnů bylo zapříčiněno velkou nejistotou na evropských trzích kvůli vyhrocené situaci na politické scéně v Itálii. Nicméně díky obnovenému posilování eura vůči dolaru nad EUR/USD 1,16 svůj trend obrátila i koruna. Ta od včerejška posílila z 25,95 až na 25,8 korun za euro. Italská situace se prozatím uklidnila a to způsobilo korekci jak kurzu eura, tak v důsledku i kurzu koruny.

Je dobré doplnit, že oslabování z počátku týdne postihlo všechny měny v našem regionu – tržní aktéři očividně přesouvají své investice do bezpečných přístavů. Nicméně míra oslabování měn našich sousedů je vyšší. Maďarský forint i polský zlotý téměř shodně oslabily o 2 %, zatímco koruna byla v úterý slabší jen o 0,8 %. Klíčovým faktorem je velice holubičí přístup centrálních bank obou zemí, které pokračují v extrémně uvolněné měnové politice a její změnu do normálního stavu čím dál více odkládají. Autor: Jakub Červenka, analytik Raiffeisenbank