Hurikány Harvey a Irma. Přinesly USA ekonomicky něco dobrého?

autor: Kay Van-Petersen, makroanalytický stratég Saxo Bank v Singapuru
publikováno: 18.09.2017

• Následky řádění obou hurikánů se projeví v celé ekonomice USA • Americké HDP ve třetím a čtvrtém čtvrtletí by mohl klesnout až o 0,2 či 0,3 % • Destrukce naopak může pomoci podpořit stimuly pro infrastrukturu • Prosincové zvýšení úrokových sazeb je stále ve hře, zastavit FED by mohl pokles inflace

Venezuela míří k platební neschopnosti. Kudy vede cesta z krize?

autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži
publikováno: 17.09.2017

• Platební neschopnost Venezuely je v podstatě nevyhnutelná • Výhodné půjčky od Číny výměnou za nižší ceny ropy postupně vysychají • Klíčem k finanční budoucnosti země je státní ropná společnost PDVSA • Východiskem z krize je růst produkce ropy, vyžaduje však účast soukromého sektoru

Co přinesla Německu Angela Merkelová v oblasti ekonomické reformy?

autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži
publikováno: 13.09.2017

• Angela Merkelová se chystá zvítězit v německých volbách • Kancléřka se ekonomickým reformám příliš nevěnuje • Míra investic i růst produktivity v Německu skomírají • „Nefunkční“ ekonomika zvýrazňuje negativní demografické trendy

Rizikové období pro akcie. Jak nejlépe zajistit své portfolio?

autor: Peter Garnry, vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank
publikováno: 11.09.2017

• Reakce trhu na severokorejské raketové testy je umírněná, ač představují výrazné riziko • Aktiva potřebují defenzivní strategii proti rozpětí geopolitických rizik • Tradičními defenzivními sektory jsou mj. veřejné služby, telekomunikace a zdravotnictví • Investoři averzní k riziku by se měli stáhnout z finančních a průmyslových produktů

Růst mezd nabírá na obrátkách

autor: Petra Gapko, hlavní ekonom MONETA Money Bank
publikováno: 07.09.2017

Průměrná mzda vzrostla ve druhém čtvrtletí roku nominálně o 7,6 %. Rychleji než nyní rostly mzdy naposledy na začátku roku 2008. Finanční přilepšení dál rozšiřuje naše nákupní možnosti. Navzdory vyšším cenám jsme si v červenci koupili o 4,6 % více zboží než před rokem. Informaci o vývoji mezd a nákupním chování Čechů dnes zveřejnil Český statistický úřad. • Maloobchodní prodej byl v červenci o 4,6 % silnější než před rokem. • Online nakupujeme nejen nepotravinářské zboží, ale novým trendem jsou stále častější internetové nákupy potravin. • Průměrná mzda vzrostla ve druhém čtvrtletí letošního roku nominálně o 7,6 % na 29 346 Kč. Očištěním o růst cen se mzda dostala reálně o 5,3 % nad loňskou úroveň. • Rychleji než průměrná mzda vzrostl medián mezd, konkrétně o 8,2 % na 24 896 Kč.

Šest strašáků, které člověka odrazují od investování

autor: Václava Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust
publikováno: 01.09.2017

Důvodů, proč by člověk neměl své nadbytečné prostředky investovat, je mnoho a přicházejí s nimi ve velké míře právě ti, kteří to nikdy nezkusili. Často se přitom odvolávají na všeobecné povědomí: „Přece všichni vědí, že to nejde.“, případně znají někoho, kdo to zkusil, a nevyplatilo se mu to. Před lety ale také všichni věděli, že je Země středem vesmíru a Slunce kolem ní pokorně obíhá. Jen několik odvážných říkalo, že je tomu naopak, a ti se šeredně spálili. A to doslova. Jaké jsou hlavní důvody, že se bojíme vložit své prostředky na světové burzy?

Euro sází na Draghiho očekávání, Trump slíbil další vojáky v Afghánistánu

autor: John Hardy, vedoucí oddělení forexu Saxo Bank
publikováno: 27.08.2017

• Spojené státy zvyšují počet vojáků v Afghánistánu, k další spolupráci vyzívají Indii • Mario Draghi možná v Jackson Hole oznámí konec kvantitativního uvolňování • Bývalý italský premiér Berlusconi mluví o paralelní měně jako o řešení vládního dluhu

Investice s nulovým poplatkem

autor: Raiffeisen Bank
publikováno: 23.08.2017

EXPRESS ZPRÁVY
18. 09. 2017

Deset českých start-upů má šanci představit se příští rok v lednu na celosvětovém veletrhu CES Las Vegas, který každoročně navštíví statisíce návštěvníků z celého světa. Předvést své produkty a služby, setkat se s potenciálními partnery a inspirovat se od ostatních vystavujících mohou díky podpoře agentury CzechInvest. Z projektu CzechDemo agentura uhradí polovinu ceny letenek, tři čtvrtiny účastnického poplatku a v plné výši mentoring a překlady potřebných materiálů. Firmy tak mohou ušetřit až 111 tisíc korun.

 

„Z přihlášených vybereme deset start-upů, které se představí v českém pavilonu Eureka Parku, prostoru speciálně určeném start-upům,“ říká Markéta Havlová, ředitelka Odboru start-upů agentury CzechInvest. Loňského ročníku CES Las Vegas se s podporou CzechInvestu zúčastnily čtyři české firmy: Oscar Tech, Six Guys Labs, XTND a PIXBUF.

 

„Přineslo nám to hodně příležitostí a setkání jak s koncovými klienty, tak s potenciálními partnery i hrstkou investorů, se kterými teď vyjednáváme,“ hodnotí účast na CES Las Vegas 2017 Miroslav Peřina z firmy XTND.

 

Doprovodný program veletrhu se zatím ještě ladí, zaměří se nicméně na témata, která budí pozornost široké veřejnosti: virtuální realitu, umělou inteligenci, chytrá města a domácnosti, digitální terapii, sportovní technologie či samořiditelná auta.

 

Zájemci, kteří by chtěli v lednu do Las Vegas odletět, musí nejpozději do 27. září 2017 poslat CzechInvestu vyplněnou přihlášku. Spolu s kompletními informacemi o projektu CzechDemo ji naleznou na stránkách www.podporastartupu.cz/projekty/czechdemo. Přihlášky lze posílat na e-mail podporastartupu@czechinvest.org nebo prostřednictvím datové schránky.

 

Projekt CzechDemo je realizován z programu Marketing, prioritní osy č. 2 „Rozvoj podnikání a konkurenceschopnosti malých a středních podniků“ v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.

Zdroj: CzechInvest

18. 09. 2017

Spotřebitelská inflace v eurozóně za srpen podle finálního odhadu Eurostatu zrychlila na 1,5 % r/r z červencového tempa1,3 % r/r. Jádrová inflace zůstala nezměněná na 1,2 % r/r. Pro srovnání v srpnu 2016 rostla spotřebitelská inflace tempem 0,3 % r/r. Nejnižší spotřebitelskou inflaci měli v srpnu v Irsku (0,4 % r/r), naopak nejvyšší inflaci zaznamenali v pobaltských zemích (Litva 4.6%, Estonsko 4.2%, a Lotyšsko 3.2%). Nejvíce se na růstu spotřebitelských cen podepsal růst cen pohonných hmot a ubytování. Evropská centrální banka očekává průměrnou inflaci v roce 2017 na úrovni 1,5 %.

Autor: Monika Junicke, anylytička Raiffeisenbank

17. 09. 2017

Maloobchodní tržby v USA v srpnu poklesly meziměsíčně o 0,2 %. Koncensus trhu počítal s růstem o 0,1 %. V předchozím měsíci vzrostly tržby po revizi meziměsíčně o 0,3 %. Bez zahrnutí prodejů automobilů se jedná o meziměsíční růst o 0,2 %, ačkoli medián odhadů trhu byl o tři desetiny vyšší.

Autor: František Táborský, analytik Raiffeisenbank

14. 09. 2017

Rada bezpečnosti OSN schválila sankce vůči KLDR poté, co USA zmírnila svoje požadavky, se kterými nesouhlasila Čína a Rusko. Postih zahrnuje snížení objemu dodávek ropných produktů, zákaz exportu textilních výrobků a přísnější kontrola lodí. Na umírněné požadavky ze strany USA reagovali investoři pozitivně a americké akciové trhy tak rostly. Index S&P 500 má za sebou další rekordní den, když se dostal na hodnotu 2488 b. Další pozitivní zprávou bylo snížení odhadu škod způsobený hurikánem Irma.

Autor: Milan Frydrych, analytik Raiffeisenbank